Oczekiwania a rezultaty

Na naszym blogu przedstawiliśmy historie wielu pacjentów. Każda z nich była inna, tak samo jak każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Jednak w relacji wszystkich osób pojawiał się zawsze ten sam wątek: relacji z personelem medycznym. Doskonale wiemy, jak ważna jest dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem prowadzącym. Z doświadczenia naszych specjalistów można wręcz wywnioskować, że to połowa sukcesu całego procesu leczenia.

Pacjenci zgłaszający się na różnego rodzaju procedury chirurgiczne są najczęściej już wyedukowani przez… dra Google’a. Dlatego często nie wykorzystują wiedzy i doświadczenia specjalistów, z którymi mają kontakt w realu. Okazuje się jednak, że o ile dr Google może faktycznie być pomocny przy wyborze klinki czy konkretnego lekarza, to już w danym przypadku medycznym niekoniecznie jest najlepszym doradcą. A to dlatego, że każdy z nich jest inny i wymaga indywidualnego podejścia zarówno przed, w trakcie, jak i po zabiegu. 

Już w czasie wstępnej konsultacji należy zadać lekarzowi wszelkie nurtujące nas pytania. Na temat dostępnych metod leczenia, przebiegu samej procedury, a także postępowania w okresie rekonwalescencji, czy przewidywanego czasu powrotu do pełnej sprawności. Przede wszystkim jednak powinniśmy omówić efekty, jakie pragniemy uzyskać po zabiegu. Profesjonalista nie zawsze  zgodzi się spełnić nasze zachcianki, ale na pewno wybierze najlepszą w danym przypadku opcję. Opowie o korzyściach, ale też przeciwwskazaniach i rzadkich, ale możliwych przy każdej ingerencji chirurgicznej, powikłaniach. Doradzi, jak zniwelować blizny pooperacyjne, a w razie potrzeby zaleci wizytę u innego specjalisty. Oczywiście pod warunkiem, że faktycznie trafimy do prawdziwego profesjonalisty. 

W Mandala Beauty Clinic dokładamy wszelkich starań, aby nasi pacjenci byli dobrze poinformowani i wyedukowani na temat czekającego ich zabiegu. Wierzymy bowiem, że chirurgia plastyczna wymaga pełnego zrozumienia, zaangażowania, szczerości i zaufania, a na zadowolenie pacjenta ma wpływ nie tylko sam efekt końcowy operacji, lecz cały proces leczenia i relacja z personelem medycznym. Dlatego na następnej wizycie, nie wahaj się zadawać pytań, nawet takich, które mogą pozornie wydawać się głupie czy naiwne. Jeżeli boisz się, że „zapomnisz, jak się nazywasz”, zapisz wszystkie nurtujące się kwestie na kartce. Wysłuchamy ich i postaramy się na nie odpowiedzieć w przystępny, zrozumiały sposób. Możesz też zajrzeć na naszą stronę internetową, gdzie w zakładce DLA PACJENTA zebraliśmy najważniejsze informacje dla osób oczekujących na zabieg chirurgii plastycznej. Edukacja i efektywna komunikacja to bowiem początek sukcesu, jakim jest balans ducha i ciała naszych pacjentów.