Nogi, nogi, nogi roztańczone …

Długie maratony, godziny na siłowni, kilometry na rowerze czy restrykcyjna dieta nie zawsze wystarczą, aby nasze nogi wyglądały tak, jakbyśmy chcieli. W takich przypadkach z pomocą może przyjść chirurgia plastyczna, która oferuje zabiegi modelowania nóg. I chociaż może brzmi to trochę groźnie, to nie ma nic wspólnego z łamaniem kości :).

Modelowanie nóg może dotyczyć każdej ich części: bioder, ud, kolan, łydek, a nawet kostek. Najczęściej problemem jest zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej. Sposobem na pozbycie się jej może być liposukcja. Należy jednak pamiętać, że najlepsze rezultaty zabieg przynosi w górnych partiach nóg: bioder oraz wewnętrznej i zewnętrznej części ud.

W Mandala Beauty Clinic liposukcję wykonujemy małoinwazyjną metodą Vaser Lipo Hi Definition 3&4D. Stanowi ona alternatywę dla tradycyjnej liposukcji. Wykorzystuje działanie ultradźwięków do rozbijania tkanki tłuszczowej. Dzięki temu jest to metoda bezpieczna i delikatna (nie niesie ryzyka uszkodzenia okolicznych tkanek i nerwów), a rekonwalescencja przebiega po niej dużo szybciej niż po tradycyjnym zabiegu.

Co więcej, Vaser Lipo umożliwia autoprzeszczep tkanki tłuszczowej, czyli przeszczep tłuszczu z jednego miejsca w inne. Ma to znaczenie również w przypadku modelowania nóg. Zdarza się bowiem, że ich proporcje są zaburzone nie tylko przez za dużą objętość ud, lecz także zbyt szczupłe łydki. W takiej sytuacji można pobrać niechciany tłuszcz z górnej partii nóg i wszczepić go tam, gdzie z powodów genetycznych lub w wyniku choroby występuje asymetria. Coraz częściej modeluje się również okolice kostek. Tutaj odessanie najmniejszej ilości tłuszczu może mieć korzystny wpływ na wygląd całych nóg. Chociaż z drugiej strony jest to partia ciała bardzo podatna na obrzęki, dlatego ważne jest postępowanie zgodne z zaleceniami lekarza w okresie pooperacyjnym.

Zdarza się, że kształt nóg to nie jedyny problem, z którym się borykamy. Dla ich całościowego wyglądu istotny jest też stan skóry, a nawet układu krążenia. Żylaki kończyn dolnych są nie tylko poważnym schorzeniem, lecz także defektem estetycznym, dlatego warto zainteresować się ich profilaktyką oraz leczeniem. Jeśli chodzi o samą skórę, to tutaj pomocne mogą okazać się zabiegi medycyny estetycznej redukujące cellulit czy rozstępy, jak na przykład karboksyterapia, a w przypadku nadmiernego rozciągnięcia skóry – jej lifting.

Oczywiście, w każdym wypadku decyzję o zabiegu oraz ewentualnych procedurach uzupełniających podejmuje lekarz. Omawia korzyści, ale również ryzyko związane z każdą procedurą chirurgiczną. Przede wszystkim zaś określa, czy wymarzony przez pacjenta wygląd nóg jest możliwy do osiągnięcia. Ten drugi musi natomiast pamiętać, że żadna procedura chirurgiczna nie zastąpi regularnych ćwiczeń fizycznych i zbilansowanej diety. Nie należy o tym zapominać, ani przed, ani tym bardziej po liposukcji.