Niesymetryczne piękno

To, co symetryczne już w czasach starożytnych uważano za piękne. Harmonia, proporcje, rytm były  najważniejszymi elementami każdego dzieła sztuki, architektury czy muzyki. Współcześnie zachwycają nas też rzeczy nieprzewidywalne, nieoczywiste, nierówne, ale jeśli chodzi o ludzkie ciała, jesteśmy tradycjonalistami. Nadal za piękne i atrakcyjne uważamy przede wszystkim to, co symetryczne. Potwierdzają to nawet badania naukowe. 

Nasze ciała nie są jednak idealne. Asymetria jest spowodowana najczęściej dominacją jednej ze stron. Wynika ona z procesu lateralizacji, który rozpoczyna się już w życiu niemowlęcym. Strona wiodąca przejmuje większy ciężar podczas wysiłku fizycznego i jej tkanka mięśniowa może być lepiej rozwinięta. Dysproporcja w wyglądzie, jeżeli w ogóle występuje, to minimalna i można ją wyrównać poprzez odpowiednie ćwiczenia. Inaczej jest w przypadku wad kręgosłupa, klatki piersiowej czy kończyn. W takich przypadkach interwencja chirurga plastycznego może okazać się niezbędna, jak u naszej pacjentki, u której wykonano autoprzeszczep tkanki tłuszczowej do prawej łydki, która była widocznie szczuplejsza od lewej.

Podobnie jest w przypadku twarzy. Niewielkie różnice między jej lewą a prawą częścią, na przykład  lekko opadająca jedna powieka czy bardziej odstające jedno ucho, są całkowicie naturalne. Jednak większe asymetrie spowodowane na przykład wadami wrodzonymi, urazami mechanicznymi, zaburzeniami neurologicznymi czy wadami zgryzu mogą powodować problemy w codziennym życiu, a czasami wręcz utrudniać normalne funkcjonowanie. Wówczas z pomocą znowu przychodzi chirurgia plastyczna rekonstrukcyjna. Doświadczony lekarz w czasie wstępnej konsultacji omawia dostępne metody korekcji oraz oczekiwane przez pacjenta efekty.

Do naszej kliniki zgłaszają się też często kobiety, które cierpią z powodu asymetrii piersi. Oczywiście drobna dysproporcja i w tym przypadku jest całkowicie normalna. Ale już ta spowodowana na przykład Zespołem Polanda może powodować dyskomfort w życiu, kompleksy i niską samoocenę. Jest to rzadki zespół wad wrodzonych objawiający się częściowym lub całkowitym zanikiem mięśni klatki piersiowej oraz niedorozwojem piersi i brodawki sutkowej, zwłaszcza po prawej stronie. Na szczęście dzięki plastyce piersi można uzyskać satysfakcjonujące efekty. Tak też było w przypadku naszej pacjentki, u której zastosowaliśmy implanty różnej wielkości. Rezultaty końcowe tego oraz innych zabiegów można obejrzeć na naszym blogu. Należy przy tym pamiętać, że nawet po operacji plastycznej ciało nie będzie idealnie symetryczne. To jednak nie znaczy, że nie może być piękne. Najważniejsze to dobrze się w nim czuć. A do 100% harmonii należy dążyć nie tyle w wyglądzie, co we własnym życiu.