Nie taki przeszczep straszny

Przyczyn łysienia jest wiele, podobnie jak metod leczenia. Należą do nich m.in. środki farmakologiczne oraz nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej. Stopień ich skuteczności zależy jednak od stadium zaawansowania łysienia. Niestety zdarza się, że pomóc może wyłącznie transplantacja włosów.

Łysienie w spadku

Najczęstszą przyczyną wzmożonego wypadania włosów jest łysienie androgenowe – choroba o podłożu genetycznym. Ponieważ dotyka głównie mężczyzn, dlatego nazywa się je łysieniem typu męskiego. To jednak nie znaczy, że nie cierpią na nie także kobiety (fot. 1). U nich często pojawia się w następstwie zmian hormonalnych związanych z ciążą, chorobami jajników, guzami, menopauzą czy histerektomią.

łysienie u kobiet

Fot. 1. Łysienie u kobiet

Kolejnym mitem jest wiązanie łysienia z dojrzałym wiekiem. Wśród pacjentów naszej kliniki są już dwudziestolatkowie. U mężczyzn proces łysienia androgenowego zaczyna się od czoła (fot. 2), natomiast u kobiet od przerzedzania się włosów w okolicy przedziałka.

Łysienie u mężczyzn

Fot. 2. Łysienie u mężczyzn

 

Inne przyczyny łysienia

Łysienie może być spowodowane również złą dietą, anemią, problemami z tarczycą, niewłaściwymi fryzurami, stresem, chorobami skóry głowy (takimi jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, łupież). Nieraz bywa efektem ubocznym urazów, zabiegów chirurgicznych, stosowania leków, a także chemioterapii (zmiany odwracalne) lub radioterapii (w tym przypadku przeszczep może być jedyną nadzieją na odzyskanie włosów). U naszej pacjentki wystarczył tylko jeden zabieg, aby zniwelować negatywne skutki terapii antynowotworowej. Dzięki temu młoda kobieta mogła znów nie tylko cieszyć się zdrowiem, ale i atrakcyjnym wyglądem, co z pewnością ułatwiło jej powrót do normalnego życia po chorobie. Niezależnie od tego, czy łysienie jest dolegliwością przejściową, czy stanem trwałym, to należy je skonsultować z odpowiednim lekarzem, najlepiej specjalistą chirurgii odtwórczej włosów. Leczenie można zacząć od terapii mało inwazyjnych i farmakologicznych. Jeżeli one nie pomogą, zawsze pozostaje przeszczep, dzięki któremu można uzyskać spektakularne, a jednocześnie naturalne efekty.

Doświadczenie lekarza – bezcenne

Są dwie metody przeszczepu: Strip oraz FUE, które opisywaliśmy już na naszym blogu. W wyborze tej odpowiedniej pomoże lekarz. Zdecyduje też o ilości przeszczepów i ewentualnych
powtórzeniach. Przy czym od razu warto udać się do doświadczonego profesjonalisty. Dzięki temu można mieć pewność, że nie spotka nas to, co jednego z pacjentów, który trafił do Mandala Beauty Clinic dopiero na zabieg poprawkowy – po tym, jak w innej klinice wykonano dwie transplantacje, niestety z miernymi efektami.