Nasz człowiek kontra maszyna

W listopadzie ubiegłego roku właściciel Mandala Beauty Clinic dr Samir Ibrahim gościł w nowym programie stacji TVN – 36,6°C. Wystąpił w nim roli eksperta przeprowadzającego zabieg transplantacji włosów.

36,6°C to nowy projekt Ewy Drzyzgi, w którym przedstawiane są najnowsze technologie medyczne oraz sposoby walki z różnymi chorobami i dolegliwościami. Dr Samir Ibrahim występował jako ekspert transplantacji włosów. Oczywiście nie bez powodu. Dr Ibrahim jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów. Sam wykonuje przeszczepy (na swoim koncie ma już ponad 10 000), a także szkoli młodsze pokolenie chirurgów plastycznych. 

WP_20170513_14_14_40_Pro

W odcinku z udziałem naszego eksperta porównywano przebieg oraz efekty przeszczepu włosów wykonane metodą manualną, konkretnie STRIP,  o którym pisaliśmy już wielokrotnie na blogu Mandali, z zabiegiem przy użyciu robota. Procedurze zostali poddani dwaj mężczyźni w podobnym wieku, z podobnym problemem łysienia. Zabieg manualny u pierwszego pacjenta przeprowadził oczywiście dr Ibrahim. U drugiego przeszczep wykonano za pomocą robota. 

IMG_6512

IMG_6507

IMG_6513

Porównując przebieg zabiegów, można stwierdzić, że ból w ich trakcie jest porównywalny. Przy czym należy pamiętać, że pacjenci otrzymują znieczulenie i tak jak potwierdził jeden z panów w programie, można w czasie przeszczepu zasnąć. Czas trwania procedury jest zróżnicowany, w przypadku metody STRIP to 3-6 godzin, a zabiegu przy użyciu robota – 7 i więcej. Przy czym drugi zabieg wymagał całkowitego ogolenia głowy. 

To, na co zwracano uwagę w programie, to blizna po przeszczepie manualnym. Tymczasem, jak już wspominaliśmy na naszym blogu, jest ona niewidoczna pod włosami, a w przypadku osób preferujących krótkie strzyżenie, istnieje możliwość uzupełnienia włosów w tym miejscu za pomocą metody transplantacji pojedynczych cebulek FUE. Warto też przypomnieć, że dr Ibrahim jako pierwszy wykonał przeszczep w bliźnie i można go uznać za eksperta w tej dziedzinie. 

Liczba przeszczepów u o obu pacjentów była podobna (około 5000-6000 włosów przy użyciu robota, 7000 metodą STRIP), podobnie jak koszty związane z procedurą (30 000 zł). Przy czym trzeba pamiętać, że czasami może być wskazany powtórny zabieg, tak jak w przypadku pacjenta operowanego przez robota. Jest to jednak kwestia indywidualna i o przebiegu leczenia decyduje lekarz.

W Mandala Beauty Clinic transplantację włosów wykonujemy manualnie. Metoda ta daje lekarzowi możliwość wyboru najlepszego miejsca dawczego oraz pełną kontrolę w czasie zabiegu, zarówno w trakcie pobierania, jak i rozmieszczania graftów. Umożliwia również wykonanie maksymalnej liczby przeszczepów w określonym czasie. Dzięki czemu efekty są widoczne stosunkowo szybko. Oczywiście transplantacja włosów przy użyciu nowoczesnego robota również ma wiele zalet, ale naszym zdaniem nic nie zastąpi ręki doświadczonego chirurga plastycznego. Co zresztą potwierdzają pacjenci dra Ibrahima :).

Cały odcinek programu do obejrzenia tutaj >>

Umów się na konsultację do naszej Kliniki >>