Najtrudniejszy pierwszy krok…

Szykujesz się do pierwszego zabiegu? Nie wiesz, jak „to wszystko” będzie wyglądać ? Obawiasz się procedur? Nie musisz, ponieważ w Mandala Beauty Clinic pozostajesz pod czujnym okiem naszego zespołu. Dziś kilka słów o życiu kliniki „od kuchni”, aby oswoić niepotrzebne nerwy.

Każdy kto trafia do nas czy to na pierwszą wizytę lekarską, czy na operację, jest poddenerwowany – przyznaje Pani Natalia pracująca w recepcji. To ona jako pierwsza kontaktuje się z pacjentem, zbiera potrzebne dane, wypełnia kartę, udziela wstępnych informacji. Jest też na końcu drogi, gdy pacjent po zabiegu wychodzi z kliniki. Najczęściej obawy dotyczą podejścia lekarza, stosowanego znieczulenia oraz wyglądu blizn po operacjach. Od początku staramy się przekazywać  maksymalną ilość wiadomości na temat każdego etapu naszego działania, ponieważ ta wiedza nie tylko jest potrzebna, ale i uspokaja.

Rozładowuję napięcie rozmową: pytam, z jakiego powodu pacjent zjawił się w klinice, pojawiają się żarty sytuacyjne… Sama pamiętam swój pierwszy dzień w klinice. Przybyłam tu do pracy, a przecież też byłam zestresowana! Czas pokazał, że niepotrzebnie – śmieje się Pani Natalia.

Profesjonalizm poświadczony jest przez nasze doświadczenie. Miła, przyjazna atmosfera – to dodatek, na który nie wydaje się certyfikatów. A jednak uznajemy te czynniki za niezbędne dla dobrego samopoczucia pacjenta i odpowiedniej pracy zespołu.

Zadaniem lekarzy jest pomoc w zakresie medycznym, natomiast załoga administracyjna (jak Pani Natalia) odpowiada za przyjęcie pacjenta oraz dostarczenie tego, czego potrzebuje dla spokoju i komfortu. W miarę naszych możliwości próbujemy spełniać wszystkie oczekiwania. Zdajemy sobie sprawę, że zabiegi medycyny estetycznej, a szczególnie chirurgii plastycznej, to życiowe decyzje i poważne zmiany dla wielu pacjentów.

Nikt nigdy nie jest pozostawiony samemu sobie. W klinice pacjent jest stale pod kontrolą lekarską. W okresie pooperacyjnym także pozostajemy w kontakcie, aby uspokajać, odpowiedzieć na kolejne pytania, konsultować. Tak naprawdę roztaczamy opiekę nawet poza murami Mandali.

Każdy zabieg wygląda inaczej – o wszystkim informuje lekarz. Mamy jednak kilka ogólnych rad dla naszych pacjentów:

– pytaj o wszystko (jeśli czegoś nie rozumiesz, chcesz usłyszeć raz jeszcze, upewnić się…),
– stosuj się do wszystkich zaleceń lekarzy, jesteś w dobrych rękach,
– ważna jest cierpliwość – Twoje ciało powoli dochodzi do siebie, więc na efekty często należy poczekać,
– pozytywne myślenie zawsze pomaga.