Najpopularniejsze zabiegi chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej – statystyki ISAPS

Według najnowszych danych Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej i Estetycznej ISAPS, którego członkiem jest dr Samir Ibrahim, najpopularniejsze i najczęściej wykonywane na świecie operacje w 2020 roku to…

powiększenie piersi (16% wszystkich zabiegów) oraz liposukcja (15,1%).  Dalej w kolejności pojawia się plastyka powiek (12,1%), plastyka nosa (8,4%) oraz plastyka brzucha (7,6%). Podobny trend możemy zaobserwować w naszej Klinice, w której zabiegi Vaser Lipo oraz powiększanie piersi – zarówno implantami jak i tłuszczem własnym pacjentki są nadal na podium. Bywa również, że operacje te są łączone podczas jednego zabiegu.

Jeśli chodzi o nieinwazyjne zabiegi na świecie trend również nie uległ zmianie  – najczęściej wykonuje się aplikację toksyny botulinowej (43,2%), kwas hialuronowy (28,1%), depilację (12,8%), niechirurgiczne usuwanie tłuszczu (3,9%) oraz fotoodmładzanie – czyli terapie laserowe (3,6%).

Często używaną u nas techniką jest przeszczep tłuszczu zawierającego komórki macierzyste lub zabiegi osoczem bogatopłytkowym. Cieszy nas również fakt, że nasza praca pt. „Przeszczep tłuszczu – naturalny wybór w chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej, regeneracyjnej i estetycznej” nadal cieszy się zainteresowaniem w świecie nauki, czego dowód otrzymaliśmy ostatnio. Inną techniką z powodzeniem wdrożoną w naszej klinice jako jednej z pierwszych jest stosowanie plazmy w obkurczaniu skóry.