Najczęściej wykonywane operacje estetyczne na świecie w 2021 roku

Najnowsze globalne badanie przeprowadzone przez ISAPS wskazuje na znaczny wzrost zabiegów chirurgii estetycznej na całym świecie. Całkowita liczba zabiegów chirurgicznych i niechirurgicznych wzrosła o 19,3%.

Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS), do którego należą także chirurdzy z Kliniki Mandala, opublikowało wyniki swojej corocznej globalnej ankiety dotyczącej zabiegów estetycznych/kosmetycznych, wykazujące ogólny wzrost o 19,3% w przypadku zabiegów wykonywanych przez chirurgów plastycznych w 2021 r., wykonując ponad 12,8 mln zabiegów chirurgicznych i 17,5 mln niechirurgicznych na całym świecie.

Wzrost o 19,3% oznacza ożywienie od 2020 r. (w którym to roku odnotowano ogólny spadek o -1,8% we wszystkich procedurach i -10,9% w operacjach chirurgicznych ze względu na wpływ COVID-19 na globalną praktykę).

Raport pokazuje stały wzrost w chirurgii estetycznej z 33,3% wzrostem w ciągu ostatnich czterech lat.

Zarówno zabiegi chirurgiczne, jak i niechirurgiczne wykazały wzrost od ostatniego badania (odpowiednio 18,5% i 19,9%), ze znacznym wzrostem o 54,4% w przypadku zabiegów niechirurgicznych w ciągu ostatnich czterech lat.

Procedury estetyczne

Liposukcja była najczęściej wykonywaną estetyczną operacją chirurgiczną w 2021 r., z ponad 1,9 mln zabiegów i wzrostem o 24,8%, wyprzedzając powiększanie piersi (+3,8%). W pierwszej piątce najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych pozostają liposukcja, powiększanie piersi, plastyka powiek, plastyka nosa i plastyka brzucha. Pięć najważniejszych procedur niechirurgicznych to toksyna botulinowa, kwas hialuronowy, epilacja, zabiegi napinające skórę i redukcja tkanki tłuszczowej.

Powiększanie piersi pozostaje najczęstszym zabiegiem chirurgicznym u kobiet, z niewielkim wzrostem o +0,5% w ciągu ostatnich czterech lat. Z kolei chirurgia usunięcia implantów wzrosła o 22,6% (+49,6% w ciągu ostatnich czterech lat), a podnoszenie piersi o 31,4% w ciągu ostatniego roku.

Zabiegi w obszarze twarzy i głowy wzrosły o 14,8%, przy czym operacja powiek jest najczęściej wykonywaną procedurą i najpopularniejszym zabiegiem chirurgicznym wśród mężczyzn. Lifting ud wykazał najwyższy wzrost ze wszystkich zabiegów chirurgicznych (+53,1%). Podnoszenie pośladków i powiększanie pośladków również wzrosły odpowiednio o 45,7% i 40,5% od 2017 r.

Innymi najczęściej wykonywanymi zabiegami chirurgicznymi u kobiet pozostają liposukcja i plastyka powiek. Wśród mężczyzn dwa pozostałe to ginekomastia (znaczny wzrost) i liposukcja.

Według dr Gianluca Campiglio, redaktora badania Global Survey i chirurga plastycznego we Włoszech: „Dane te wyraźnie odzwierciedlają doświadczenia związane z powrotem do zdrowia po ubiegłorocznym negatywnym wpływie COVID-19 na procedury estetyczne, a liczby przewyższają teraz te sprzed pandemii. Zauważyliśmy, że ciekawy wzrost zabiegów chirurgicznych związanych z tzw. „modelowaniem sylwetki”, takich jak liposukcja, która jest obecnie najczęściej wykonywanym zabiegiem, wyprzedzając po raz pierwszy od wielu lat powiększanie piersi, a także pojawiający się podobny trend na abdominoplastykę, modelowanie ud i pośladków. Mniejszy wzrost powiększenia piersi i związany z tym wzrost usuwania implantów odzwierciedla również nasze doświadczenia po opublikowaniu doniesień o BIA-ALCL w poprzednim roku.”

Większość zabiegów powiększania piersi (53,1% ogółu) i plastyki nosa (63,7%) przeprowadzono u osób w wieku 19–34 lat, podczas gdy wstrzyknięcia toksyny botulinowej były najbardziej popularne wśród osób w wieku 35–50 lat (47,2% ogółu).

Aplikacja toksyny botulinowej pozostaje najczęstszą procedurą niechirurgiczną zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet we wszystkich grupach wiekowych, z ponad siedmioma milionami zabiegów wykonywanych przez chirurgów plastycznych na całym świecie. Staje się to również najczęstszą procedurą estetyczną u pacjentów w wieku do 18 lat, wyprzedzając plastykę nosa w poprzednich latach.

Nastąpił znaczny wzrost liczby iniekcji kwasu hialuronowego (+30,3%), a dr Campiglio uważa, że może to mieć związek z coraz częstszym stosowaniem tego produktu w innych częściach ciała, takich jak pośladki.

Statystyki krajowe

Po raz kolejny Stany Zjednoczone wykonały najwięcej zabiegów na świecie (24,1% ogółu), z 30,4% wszystkich zabiegów niechirurgicznych i 15,5% wszystkich zabiegów chirurgicznych, kolejne miejsca zajęły Brazylia (8,9%) i Japonia (5,7%). Szacuje się, że Stany Zjednoczone i Brazylia mają najwięcej chirurgów plastycznych, ponad 30% wszystkich na świecie. Za nimi plasują się kraje azjatyckie, na trzecim miejscu są Chiny, na czwartym Japonia, a na piątym Korea Południowa.

Zabiegi chirurgiczne nadal wykonywane są głównie w szpitalach (43,5% na całym świecie) lub w obiektach biurowych (35,6%). Kraje, w których występuje najwyższy odsetek pacjentów zagranicznych, to Turcja, Kolumbia, Meksyk i Tajlandia.