Na czym polega liposukcja?

Liposukcja to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej na świecie, ale jednocześnie, mimo swej popularności, jego istota nie jest dobrze rozumiana przez pacjentów. Zwykle ten zabieg kojarzony jest z metodą odchudzania, a nie jest to zgodne z prawdą.

Liposukcja to zabieg modelowania sylwetki, podczas którego komórki tłuszczowe są selektywnie usuwane z określonych obszarów, co pozwala chirurgowi plastykowi na modyfikację kształtu ciała. Tłuszcz jest faktycznie cześciowo usuwany, ale nie jest to tożsame z odchudzaniem. W rzeczywistości im bliżej pacjent znajduje się swojej wagi idealnej, tym lepsze będą wyniki po liposukcji. Jeśli celem pacjenta jest znaczna utrata wagi liposukcja nie jest najlepszym rozwiązaniem. Maksymalnie bezpiecznie podczas zabiegu mozna usunąć tylko 2,5 do 3 kg tłuszczu. Nadmierne usuwanie tłuszczu nie tylko może okazać się bardzo niezdrowe (a w niektórych przypadkach niebezpieczne dla życia), ale może również spowodować zupełnie nowe problemy kosmetyczne, takie jak zapadnięcia i nadmiar skóry. Należy również zauważyć, że liposukcja nie jest odpowiednią metodą leczenia cellulitu czy nierówności.

Liposukcja jest najlepszą metodą do usuwaniu złogów tłuszczowych z opornych miejsc, w których mimo ćwiczeń i diety nie można schudnąć. Są to np. “boczki”, uda, plecy, ramiona, podbródek. Dzięki liposukcji można pozbyć się komórek tłuszczowe z tych obszarów i poprawić ich estetykę. 

Istnieje wiele technik liposukcji, ale zasada jest ta sama. Ponieważ jest to zabieg chirurgiczny, przed zabiegiem pacjent zostaje poddany znieczuleniu ogólnemu. Używając wąskiej rurki zwanej kaniulą, chirurg odsysa komórki tłuszczowe poprzez małe nacięcia w skórze. Tłuszcz przed odessaniem jest zwykle rozbijany za pomocą ultradźwięków, lasera lub wstrzykiwanych płynów. W Mandala Beauty Clinic stosujemy liposukcję ultradźwiękową Vaser Lipo HD.

Warto także wiedzieć, że odessany tłuszcz można przeszczepić w miejsca, gdzie jest bardziej pożądany jak np. piersi czy pośladki.

Po zabiegu następuje okres rekonwalescencji – ciało jest obolałe, opuchnięte i posinaczne, dlatego pacjent ma przepisane środki przeciwbólowe. Zalecamy w tym czasie pracę z fizjoterapeutą by zminimaliować obrzęki i przyspieszyć gojenie. Pełne efekty liposukcji są widoczne po kilku tygodniach, a wszystkie w/w objawy są tymczasowe. 

Wielu pacjentów obawia się, że tłuszcz „powróci” w miejscsch poddanych zabiegowi. Ponieważ komórki tłuszczowe w tych obszarach zostały dosłownie usunięte z ciała, nie jest to mozliwe. Komórki tłuszczowe nie regenerują się, więc można liczyć na trwałe rezultaty. Nie oznacza to jednak, że przy znacznym przybraniu wagi ciało nie zrekompensuje tej straty. Dla utrzymania sylwetki warto stosować zdrową dietę i regularnie ćwiczyć.

Przy znacznym przybraniu na wadze można spodziewać się zmiany rozkładu tkanki tłuszczowej w organizmie. Tłuszcz powróci w różnych innych obszarach ciała, takich jak triceps, górna część brzucha lub zewnętrzna część ud, tworząc zupełnie nowe obszary problematyczne. Pozostałe komórki tłuszczowe w odsysanych obszarach będą rosły i rozszerzały się, ale znacznie mniej niż gdyby nie dokonano tam liposukcji.

Wyniki liposukcji zależą także od umiejętności, wiedzy i doświadczenia chirurga plastycznego, który ją wykonuje. Warto więc decydując się na zabieg sprawdzić lekarza i jego dotychczasowe rezultaty. Zapraszamy do umówienia się na konsultację w Mandala Beauty Clinic i osiągnięcia wymarzonej sylwetki dzięki opisanej metodzie!