Modelowanie nosa kortyzonem krystalicznym

W ostatnim czasie jesteśmy zasypywani pytaniami o niechirurgiczną korektę nosa lekiem sterydowym nazywanym „Kortyzon Krystaliczny”. Na samym wstępie zaznaczamy, że nie znajdziecie tego zabiegu w ofercie naszej kliniki, jednocześnie też przestrzegamy przed poddawaniem się takim praktykom. Dlaczego?

“Leki sterydowe wykorzystujemy w naszej codziennej praktyce chirurga plastycznego czy dermatologa do leczenia m.in różnego rodzaju obrzęków, między innymi obrzęki nosa po operacji, zrostów, blizn i innych zmian spowodowanych operacjami, czy innymi zabiegami (lub wypadkami), które spowodowały nieprawidłowy przyrost tkanek. Do korekty niechirurgicznej nosa wykorzystuje się czasami kwas hialuronowy lub tłuszcz, ale nigdy lek sterydowy!” – wyjaśnia dermatolog dr Hana hncke.

Tymczasowo można zmienić kształt nosa bez operacji. Jego modyfikację uzyskuje się dzięki wypełniaczami korekcyjnymi. Najpopularniejszy typ to wypełniacze hialuronowe. Przykładowo kiedy wypełniacz skórny zostanie wstrzyknięty powyżej i poniżej garbu na nosie, daje to efekt wyprostowania nosa. Efekt utrzymuje się od 6 – 12 miesięcy. 

Natomiast leki sterydowe podane do tkanek powodują atrofię czyli zanik tkanek zarówno tkanki podskórnej, chrzęstnej i kostnej. Lek podany do skóry działa przez wiele dni. Nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zahamować jego działania w tkankach. Będzie ją po prostu rozpuszczał. Podawanie leku sterydowego do nosa celem jego tzw. „wyszczuplenia” może spowodować zanik tkanki chrzęstnej i kostnej, a po wielu latach nos może się po prostu zapaść. Zmiany te są nieodwracalne. Kolejnym powikłaniem które jest opisywane w literaturze medycznej to utrata wzroku po podaniu sterydu w nos. Leki sterydowe mają wiele powikłań, dlatego muszą być używane tylko i wyłącznie w sytuacjach koniecznych celem leczenia, a nie dla zmiany estetyki tkanek. Substancje te powinny być podawane wyłącznie przez lekarzy i tylko w sytuacjach tego wymagających. Nie ma drogi na skróty. Pewne mankamenty nosa możemy zniwelować kwasem hialuronowym, ale zwężanie i zmniejszanie nosa pozostawmy chirurgom plastycznym. Więcej o rhinoplastyce możecie przeczytać tutaj. Polecamy też wywiad z dr Andrzejem Bieleckim, który specjalizuje się w naszej klinice w plastyce nosa.