Mity i fakty: powiększenie piersi z wykorzystaniem implantów

Powiększenie piersi przez wszczepienie implantów to od wielu lat najczęściej wykonywany zabieg chirurgii plastycznej na całym świecie. Mimo tego, że świadomość co do zabiegu wzrasta, nadal funkcjonuje wiele mitów i nie do końca jasnych informacji, które często nurtują nasze pacjentki. Dziś postaramy się wyjaśnić najważniejsze rozterki i odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania. Rozprawiamy się z mitami i potwierdzamy fakty medyczne.

Implanty silikonowe nie są bezpieczne. MIT

Wiele badań przeprowadzonych na całym świecie dowodzi, że znacznie więcej cząstek silikonu można znaleźć w mleku krowy lub sztucznych mieszankach mlecznych dla niemowląt dostępnych w sklepie niż w mleku matki, która ma wszczepione protezy silikonowe. Amerykański Instytut Medycyny podsumowując wyniki badań stwierdza, że „nie ma żadnego dowodu na to, że implanty piersi są odpowiedzialne za poważne choroby całego organizmu. Kobieta jest stale wystawiana na działanie silikonów podczas wykonywania codziennych rutynowych czynności”.

Implanty piersiowe powodują raka piersi. MIT
Żadne z przeprowadzonych badań nie wykazały związku pomiędzy implantami piersiowymi a rakiem piersi.

Implanty piersi powodują alergię na silikon. MIT
Teoretycznie możliwa jest alergia na każdą substancję występującą na Ziemi. Jednak alergia na silikon jest bardzo rzadkim przypadkiem. Wszyscy jesteśmy wystawieni na działanie silikonu w naszym środowisku. Można go znaleźć w wielu produktach codziennego użytku, takich jak: samoopalacze, kremy do rąk, pasty do polerowania, antyperspiranty, mydło, pożywienie poddane obróbce czy guma do żucia. Jeśli więc do tej pory nie stwierdziłaś uczulenia na silikon, to zapewne nie jesteś alergikiem na tę substancję. Zawsze jednak przez zabiegiem sprawdzamy taką ewentualność. 

Wpływ implantów na dokładność badania mammograficznego. FAKT
Implanty piersiowe mogą zakłócać obraz podczas mammografii, czyniąc wykonanie badania trudniejszym. Ważne jest, aby poinformować osobę wykonującą badanie o implantach, co pozwoli na odpowiednie ułożenie piersi oraz wykonanie ewentualnych dodatkowych badań. Przekaż swojemu lekarzowi informacje o chorobach nowotworowych piersi w Twojej rodzinie.

Istnieją różne rozmiary implantów. FAKT
Waga implantów jest różna w zależności od wielkości i rozmiaru. Implant 250 ml wypełniony 250 ml żelu waży około 250 gramów.

Implanty zostaną z Tobą na całe życie. MIT
Implanty piersiowe nie są produktem medycznym przeznaczonym na całe życie pacjenta. Bardzo prawdopodobne jest, że Twoje implanty będą musiały być wymienione w którymś momencie. Czas pomiędzy wszczepieniem a koniecznością ich wymiany jest różny i dla każdej kobiety inny. Czasami implanty wymagają wymiany  w ciągu kilku, a czasami kilkunastu lat od momentu ich wszczepienia. Istnieje wiele powodów, dla których powinny zostać wymienione. Częstym przypadkiem jest zmiana postrzegania żądanej wielkości i kształtu piersi. Może zaistnieć również konieczność wymiany z powodu opróżnienia implantu lub jego przemieszczenia w górę.

Opalanie i promienie UV uszkadzają implanty. MIT
Opalanie w solarium czy na słońcu nie powoduje uszkodzenia implantów, ale może pogorszyć wygląd blizny. Powinnaś unikać opalania miejsca nacięcia przez okres minimum roku, aby zapobiec permanentnemu przebarwieniu blizny.

Wszczepienie implantów może wiązać się z powstawaniem rozstępów. FAKT
Wszczepienie implantów może spowodować powstanie rozstępów na piersiach. Mamy jednak dobrą wiadomość: rzadko się to dzieje. Jeśli martwisz się, że tak się stanie w Twoim przypadku, wybierz mniejszy rozmiar implantu, aby ograniczyć napięcie skóry.

Po wszczepieniu implantu zmienia się czucie w brodawce. FAKT
Możliwe są zmiany wrażliwości brodawek po zabiegu wszczepienia implantów piersiowych. Wrażliwość może wzrosnąć lub zmniejszyć się, a zmiany te mogą być o dużym lub słabym nasileniu i mogą być czasowe lub stałe.

Karmienie piersią po przeszczepie nie jest możliwe. MIT
U każdej kobiety proces karmienia piersią po wszczepieniu implantów wygląda inaczej z uwagi na indywidualne uwarunkowania.  Wiele matek po takim zabiegu wykarmiło swoje dzieci bez żadnych przeszkód. Bieżące badania naukowe wykazały, że u kobiet z wszczepionymi implantami, zarówno solnymi, jak i żelowymi, procent silikonu znajdującego się w mleku nie jest większy niż u kobiet bez implantów. Implanty piersiowe czasami mogą jednak uniemożliwiać karmienie piersią. Dzieje się tak w przypadku mikrouszkodzeń spowodowanych przez cięcie wokół brodawki przy wkładaniu implantów. Niektóre kobiety podczas ciąży i połogu doświadczają zapalenia piersi, które może prowadzić do zaciśnięcia się torebki łącznotkankowej wokół protezy. Przyjmowanie antybiotyków w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Pamiętaj, aby w razie wystąpienia zapalenia sutka niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem.

Implanty piersi są tylko dla młodych kobiet. MIT
Najważniejszym czynnikiem kwalifikującym do zabiegu jest dobry stan zdrowia, a nie wiek pacjenta.

Efekt po przeszczepie zawsze jest taki sam. MIT
Implanty piersi występują w wielu kształtach i rozmiarach. Wybór tego właściwego poprzedzony jest dokładnymi pomiarami oraz rozmową temat Twoich oczekiwań. Wspólnie z lekarzem wybierzesz stosowny do Twojej figury implant, dzięki któremu osiągniesz pożądany rezultat. Oprócz rozmiarów i kształtów, implanty piersi występują w różnych profilach, z których każdy zapewnia inną projekcję. Implanty piersi występują w niskim, średnim i wysokim profilu. Profil wysoki zapewnia największą projekcję i zwykle stosuje się go u pacjentek z wąską klatką piersiową. Pokażemy Ci różnice pomiędzy implantami i doradzimy, jaka opcja będzie najlepsza dla Twojej sylwetki.

Istnieją różne rodzaje nacięcia piersi. FAKT
W zależności od budowy ciała i tego, jakiego efektu oczekujesz, implanty mogą zostać umieszczone przez nacięcie w różnych miejscach. Przedyskutujemy wady i zalety każdej z proponowanych opcji. W przypadku implantów z wypełnieniem z żelu silikonowego nacięcie będzie odrobinę większe niż w przypadku implantów z wypełnieniem z roztworu soli fizjologicznej. Implanty piersi umieszcza się albo pod mięśniem piersiowym, albo nad nim. Porozmawiamy o tym w czasie konsultacji.

Naszym zadaniem jest przekazywać rzetelne i kompletne informacje medyczne, aby każda pacjentka mogła podjąć indywidualną i świadomą decyzję o zabiegu. Wszelkie niepewności i pytania traktujemy jako naturalną część spotkania z nami i chętnie na nie odpowiemy.

Zadzwoń i umów konsultację z naszym specjalistą.