Medycyna estetyczna przed i po czterdziestce

W pierwszej części naszego cyklu ustaliliśmy, że po trzydziestym roku życia możemy się na stałe zaprzyjaźnić z medycyną estetyczną. Przede wszystkim musimy jednak dbać o naszą skórę i ogólnie o zdrowie. Od tego też bowiem zależy, jak będziemy wyglądać po czterdziestce.

Po 40. roku życia zaczyna spadać poziom hormonów, a szczególnie estrogenu, co ma to wpływ na skórę. Następuje zanik włókien kolagenowych i zwyrodnienie elastynowych, rozluźnienie warstwy rogowej, zaczyna ubywać ceramidów i lipidów. Nasza skóra zaczyna tracić objętość i znacząco spada ilość kwasu hialuronowego, który należy uzupełnić. Następuje ścieńczenie naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Owal twarzy opada, skóra wiotczeje, staje się sucha, mało elastyczna, pojawiają się głębsze zmarszczki. U osób, które nie używały filtrów UV pojawiają się przebarwienia skóry.

Po czterdziestce należy stosować kremy nawilżające, natłuszczające, zawierające lipidy i witaminy: C, B5, E i pochodne witaminy A. Regenerują one włókna kolagenowe i elastynę. Jeżeli wcześniej nie używaliśmy kremów z filtrem UV, najwyższy czas zacząć! Nadal należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ograniczyć szkodliwe substancje: kawę, alkohol, unikać zimnego i suchego powietrza, stresu, promieni słonecznych, solarium, a także zadbać o odpowiednią ilość snu, odpoczynku oraz aktywności ruchowej (2-3 razy w tygodniu przez przez co najmniej 30 min). Niestety w tym wieku trudniej jest ukryć skutki złego trybu życia i zarwana noc czy palenie papierosów nie pozostaną bez wpływu na nasz wygląd.

Po czterdziestce należy zadbać o systematyczność zabiegów medycyny estetycznej. Do każdej skóry powinniśmy podchodzić w sposób indywidualny i odpowiednio dobierać terapię. Najbardziej rekomendowane w tym wieku zabiegi to:

– kwas hialuronowy czy przeszczep własnej tkanki tłuszczowej dla uzupełnienia zmarszczek i ubytku tkanek,

botox dla pozbycia się zmarszczek mimicznych,

Scarlet RF dla wygładzenia, napięcia i zagęszczenia skóry, wyrównania kolorytu oraz nadania jej blasku,

– laser frakcyjny dla rewitalizacji twarzy, wygładzenia nierówności, usunięcia przebarwień ,

osocze bogatopłytkowe w formie mezoterapii lub jako uzupełnienie Scarlet RF.

Terapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg ekologiczny, bez ryzyka alergii czy nietolerancji. Wykorzystuje naturalnie zawarte w naszym organizmie czynniki wzrostu, które stymulują komórki, pobudzają fibroblasty do wytwarzania nowej elastyny i kolagenu, świetnie poprawiają kondycję skóry. Co więcej jest to zabieg „lunchowy”, a czas rekonwalescencji minimalny.

Nie należy też zapominać o włosach. Zabiegi takie jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy karboksyterapia (terapia dwutlenkiem węgla) poprawiają ich kondycję i wygląd, gdy tradycyjne domowe metody zawodzą. Podsumowując, czterdzieste urodziny to najwyższy czas, aby pogodzić się z nieuchronnym upływem czasu, ale też dobry moment na to, aby ten upływ spowolnić dzięki medycynie estetycznej.