Mastopeksja – podniesienie piersi u młodej kobiety

Biust z wiekiem traci swój kształt, jędrność i sprężystość. Jest to najczęściej spowodowane karmieniem piersią, odchudzaniem lub naturalnym starzeniem się włókien kolagenowych. W tej sytuacji przywrócenie piersiom lepszego wyglądu możliwe jest jedynie za pomocą chirurgii. Gdy nie chcemy zmieniać wielkości piersi, a jedynie je podnieść wykonujemy zabieg podniesienia piersi czyli mastopeksję lub lifting piersi. Jeśli piersi są zbyt małe, to można wykonać mastopeksję z wszczepieniem implantów, wtedy piersi zyskują objętość.

W przypadku pacjentki na zdjęciu (lat 30), która jeszcze nie rodziła, powodem opadania piersi była duża utraty masy ciała oraz tendencje genetyczne, co niekorzystnie wpłynęło na wygląd piersi już w młodym wieku. Nadmierna wiotkość skóry odpowiada za utratę ładnego kształtu i konsystencji piersi, które stają się opadające.
„Od momentu gdy dojrzewałam miałam problem z piersiami. Od razu urosły w niefajnym kształcie – płaskie i bardzo wiszące. Mimo, że mój biust był objętościowo duży, to kształt nie był ładny. Od 18 roku życia myślałam o operacji. Każdy chirurg mówił, żeby poczekać aż urodzę dzieci, bo wtedy jeszcze piersi się zmienią. Mam już 30 lat, dzieci jeszcze nie mam. Także dr Samir mówił, żeby przemyśleć temat, bo być może po ciąży będzie trzeba korygować piersi. Ale byłam wtedy zdecydowana i żałowałam, że nie podjęłam tej decyzji wcześniej. To była najlepsza decyzja i najlepiej wydane pieniądze w życiu. Namawiam wszystkich!” – wspomina pacjentka.
W tej sytuacji pojawiło się pytanie czy pacjentki, które planują jeszcze ciążę i karmienie piersią powinny poddać się liftingowi piersi? Pacjentka konsultowała się u kilku lekarzy i wielu odradzało jej zabieg „przed dziećmi”.
Zabieg podniesienie piersi (mastopeksja) różni się u poszczególnych pacjentek. Czasami wystarczy tylko wyciąć nadmiar skóry, w innym przypadku trzeba wyciąć tkanki podskórne z gruczołem piersiowym.
„Jeśli głębokie tkanki i gruczoł nie zostaną wycięte to nie powinno mieć to wpływu na możliwość karmienia w przyszłości. Tak było w tym przypadku. Ciąża może wpłynąć negatywnie na kształt operowanych piersi, ale nie jest to regułą. U młodych kobiet, które nie rodziły i mają opadające piersi, jak najbardziej można wykonać mastopeksję. Zdeformowane piersi u młodej kobiety to duża trauma, dlatego jestem zdania, że warto wykonać taki zabieg nawet w młodym wieku, nawet przed zajściem w ciążę.” – stwierdza dr Samir Ibrahim