Masaże w rekonwalescencji po liftingu i liposukcji

Masaż po liftingu

Twarz to nasza wizytówka. Zależy nam, aby wyglądała świeżo, młodo, ale też naturalnie. Lifting twarzy to jeden z zabiegów chirurgii plastycznej, który pozwala nam uzyskać taki efekt. Mało kto jednak wie, że udany zabieg to nie jedyny klucz do sukcesu. Ważny jest również okres rekonwalescencji.

Lifting twarzy polega na operacyjnym przemieszczeniu skóry i tłuszczu w obrębie twarzy i szyi. W wyniku zabiegu skóra jest naciągnięta, jej nadmiar usunięty, zmarszczki spłycone. Dzięki temu odzyskuje młodzieńczy wygląd. Jednak nie dzieje się to od razu. Twarz zaczyna nabierać nowego wyrazu po około trzech tygodniach od operacji, a ostateczny efekt uzyskuje się dopiero po około trzech miesiącach (chociaż warto zaznaczyć, że już po około 7 dniach pacjent może powrócić do normalnego życia, w tym zawodowego). W tym czasie regenerację skóry można wspomóc specjalistycznymi masażami.

Po liftingu niezbędny jest drenaż limfatyczny, który pozwala usunąć zalegające toksyny i przyspieszyć proces gojenia. Masaż ten odbywa się na skórze, ale również przez jamę ustną, co na początku może stanowić pewną barierę dla pacjenta. Jednak już po pierwszym zabiegu i jego efektach dyskomfort mija. Celem tego masażu jest likwidacja wszelkich zbędnych napięć, zniesienie opuchlizny, dolegliwości bólowych oraz przywrócenie równowagi między jedną a drugą połową twarzy. Jak podkreśla Bartosz Posłuszny, właściciel współpracującego z Mandala Beauty Clinic Centrum Terapii Kręgosłupa i Masażu CHIROMED, jeśli zabieg operacyjny jest wykonany poprawnie, to nie ma większych problemów w przeprowadzeniu zabiegów manualnych ani dla pacjentów, ani dla fizjoterapeuty. Dlatego decydując się na lifting, należy upewnić się, że przeprowadza go doświadczony chirurg plastyczny. A po zabiegu nie zwlekać z wizytą u fizjoterapeuty.

Masaż po liposukcji

Wygląd nadany sylwetce w trakcie zabiegu liposukcji nie jest dany na zawsze. Bez profesjonalnej opieki, diety i ćwiczeń szybko możemy zniwelować jego efekty. Dlatego od początku warto konsultować się z lekarzem specjalistą chirurgii plastycznej, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, omówi oczekiwane przez pacjenta efekty, dobierze odpowiednią technikę, a w końcu zaleci specjalistyczne zabiegi modelujące i zdopinguje do zmiany trybu życia.

Liposukcja to zabieg modelujący ciało, zalecany pacjentom, którzy nie mogą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą samej diety i ćwiczeń fizycznych. Jest on zazwyczaj przeprowadzany w okolicach brzucha, pleców, bioder, pośladków, ud, kolan, szyi, brody, a nawet policzków czy ramion. Opuchlizna po zabiegu jest zjawiskiem całkowicie normalnym i może utrzymywać się od 4 do 6 tygodni, całkowity powrót do zdrowia trwa zaś około 3 miesięcy. W tym czasie lekarze zalecają drenaż limfatyczny, który pobudza krążenie limfy w celu szybkiego pozbycia się płynu, protein i toksyn z komórek i skierowania ich z powrotem do krwioobiegu. Dzięki temu siniaki i obrzęk ulega zmniejszeniu, a rekonwalescencja przebiega znacznie szybciej. Po około miesiącu (lub dwóch – w zależności od wielkości obrzęku) można rozpocząć zabiegi z wykorzystaniem szklanej bańki chińskiej, które poprawiają ukrwienie, odżywienie, regenerację, wzmocnienie i napięcie tkanki, a tym samym modelują sylwetkę.

Poza zabiegami manualnymi wykonywanymi przez profesjonalnych fizjoterapeutów lekarze zalecają też szybkie rozpoczęcie ćwiczeń po liposukcji oraz noszenie bandaży elastycznych, które pozwalają zminimalizować opuchliznę i zapobiec deformacjom wymodelowanego obszaru. Ważne jest również przeanalizowanie swojej diety i nawyków żywieniowych, w czym może pomóc dietetyk. Przede wszystkim jednak liczy się samodyscyplina pacjenta, stosowanie się do wszelkich zaleceń lekarzy, regularne wizyty i kontrole oraz wiara w to, że zrzucenie zbędnych kilogramów może być początkiem nowego, zdrowszego życia.