Lody, lody, komu lody?

Lody to ulubiony deser większości z nas, zwłaszcza latem. Jednocześnie wzbudza on wiele kontrowersji. Według jednych tuczy, jak każda słodycz, według innych sprzyja odchudzaniu. Prawdę pomoże nam ustalić dietetyczka Mandala Beauty Clinic Angelika Kargulewicz.

Lody nie tylko latem

Przyzwyczailiśmy się do jedzenia lodów latem, gdyż szybko i skutecznie schładzają nasz organizm. Czasami może to być jednak zbyt gwałtowna zmiana, która wpływa negatywnie np. na nasze gardło. Dlatego lody należy spożywać powoli i nie popijać ich gorącymi napojami. Natomiast zimą różnica temperatur jest mniejsza, a co za tym idzie spożywanie lodów bezpieczniejsze. Niestety, nie zawsze jest wtedy tak przyjemne jak latem.

Lody na ból gardła?

Skoro o zdrowiu mowa, to wokół lodów krąży jeszcze jedna kontrowersja. Niektórzy polecają je na ból gardła, inni w czasie choroby unikają ich jak ognia. Okazuje się, że prawda leży pośrodku. Niektóre osoby faktycznie mogą odczuwać ulgę w bólu po spożyciu zimnych napojów lub lodów. Zwłaszcza jeżeli dotyczy to dolegliwości po zabiegach laryngologicznych lub stomatologicznych. Lody na pewno nie zaszkodzą, a mogą pomóc. W przeciwieństwie do np. pokarmów kwaśnych lub ostrych, których należy się wystrzegać.

Lody – wartościowy deser

Tradycyjne lody to przede wszystkim mleko, a więc białko, minerały takie jak wapń, fosfor, magnez, potas oraz witaminy, zwłaszcza A, D i z grupy B. Dieta bogata w wapń, będący głównym budulcem kości, jest szczególnie zalecana dzieciom oraz kobietom po okresie menopauzy, zagrożonym osteoporozą.

Z kolei sorbety z wody i owoców, bez mleka, są zazwyczaj bogate w witaminy zawarte w owocach, np. C, która jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym przed starzeniem się skóry, a nawet nowotworami. Należy jednak pamiętać, że zarówno klasyczne lody, jak i sorbety to również cukier, który nie sprzyja ani zgrabnej sylwetce, ani zdrowiu.

Lody na diecie?

„Podobnie jak wartość odżywcza, tak i kaloryczność lodów zależy od ich rodzaju oraz użytych składników i dodatków” – podkreśla nasza dietetyczka Angelika Kargulewicz. Nie można porównywać lodów czekoladowo-bakaliowych z sorbetem cytrynowym. Tak samo nie można jednoznacznie stwierdzić, że lody tuczą lub że pomagają w odchudzaniu, a takie opinie można
znaleźć w Internecie. Z pewnością lody mogą być najmniej kalorycznym deserem, ale pod warunkiem, że nie jemy go zbyt dużo i za często, ani nie podajemy w towarzystwie ogromnej ilości czekolady, słodkich posypek czy bitej śmietany.

Lekkie lody domowe

Przepisów na domowe lody można znaleźć w internecie bardzo dużo. Większość z nich zawiera dużą ilość śmietany, mleka, jajek, białego cukru. Tymczasem można w bardzo szybki i prosty sposób przyrządzić orzeźwiające sorbety bez ich dodatku. Wystarczy zmiksować ulubione owoce, np. maliny czy truskawki z odrobiną wody/soku, przelać je do specjalnych plastikowych pojemników lub dużego ceramicznego naczynia i mrozić przez około 3-4 godziny. Spożywając tak przyrządzony deser, możemy mieć pewność, że nie wpłynie on negatywnie na naszą sylwetkę.