KĄPIELE SŁONECZNE PO OPERACJI PLASTYCZNEJ 

Ingerencja chirurgiczna nieodzownie łączy się z bliznami. Staramy się by były jak najmniej widoczne i zalecamy odpowiednią pielęgnację. Nieodpowiednie ich traktowanie może przyczynić się do pogorszenia efektu estetycznego zabiegu. Tymczasem nadchodzi lato i kusi by wystawić się na słońce. Kiedy zatem bezpiecznie jest zażywać kąpieli słonecznej jeśli jest się rekonwalescentem po operacji plastycznej? Niestety nie mamy dobrych wiadomości…

Bezpośrednio po zabiegu 

Gdy rana jest świeża zarówno ciepło słoneczne jak i promieniowanie UV nie sprzyjają procesom gojenia. Pod wpływem gorąca mogą nasilić się stany zapalne, szczególnie w pierwszych dniach rekonwalescencji. Mogą pogorszyć się obrzęki i zwiększa się ryzyko wystąpienia powikłań.

Blizny a słońce

Na późniejszym etapie ekspozycja blizn na światło słoneczne podczas procesu gojenia może spowodować ciemnienie blizn. Pacjenci powinni chronić blizny pooperacyjne przed promieniowaniem UV najlepiej przez co najmniej rok po zabiegu. Chociaż blizny po zabiegach chirurgii plastycznej zwykle są schowane np. pod ubraniem (poniżej linii majtek lub pod biustonoszem), nadal należy zachować ostrożność, gdyż szkodliwe promieniowanie może przenikać przez niektóre rodzaje tkanin. Podczas przebywania na słońcu należy chronić się kremami z filtrem o faktorze minimum SPF 30 oraz zakrywać odzieżą nie przepuszczającą promieniowania. 

Zalecenie to powinno być bezwzględnie przestrzegane bezpośrednio po zabiegu, a do roku powinno się znacznie ograniczać zażywanie promieni słonecznych, gdyż ryzyka z opalania przewyższają ewentualne korzyści jakim jest np. synteza witaminy D. Aby uzyskać pełną regenerację i optymalne wyniki, należy całkowicie unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej tydzień po zabiegu i ograniczać go w przyszłości. 

Alternatywy 

Korzystanie z solarium także nie wchodzi w grę. Nie zaleca się również stosowania samoopalaczy, które różnie mogą zareagować ze zmienioną tkanką blizny. Pozostaje zaakceptować fakt, że skóra nieopalona również jest piękna 🙂

Jeśli masz pytania w kwestii blizn lub innych problemów skórnych umów się na konsultację do naszych dermatologów!