Jak złapać balans w trudnych czasach?

Pandemia koronawirusa dotknęła każdego z nas. Ludzie pracują w domu lub zmuszeni są pozostać na swoich stanowiskach pracy poddani silnej presji. Szkoły, restauracje, firmy są zamknięte. Jedni panikują, inni z kolei lekceważą ryzyko. 

Nowa sytuacja oraz scenariusze na przyszłość generują wiele powodów do stresu i niepewności, ale nie możemy się poddawać. Podsuwamy kilka pomysłów jak w izolacji złapać balans i nie dać się zwariować. Zachowaj spokój i #łapbalans!

  1. Zaplanuj porządek dnia 

Odrobina luzu jest przyjemna, ale na dłuższą metę chaos i rozprężenie nie służy naszej psychice. Pielęgnuj rytuały. Planuj i stawiaj sobie cele, nawet niewielkie, a gdy je osiągniesz nagradzaj się przerwą lub filiżanką herbaty. 

      2. Wystrój się 🙂

Nie rezygnuj z codziennych zabiegów jak makijaż, fryzura. Rozciągnięty dres choć wygodny, również nie jest najlepszym pomysłem na strój dnia. To, że jesteśmy zadbani i dobrze wyglądamy wpływa pozytywnie na naszą samoocenę. 

      3. Nie rezygnuj z aktywności fizycznej 

Znajdź online ćwiczenia, które lubisz albo zawsze chciałeś wypróbować. Jest mnóstwo możliwości! Ruch pomoże pozbyć się adrenaliny z organizmu i wygenerować pozytywne endorfiny. Ćwiczenia oddechowe lub medytacja to także świetny sposób, aby zwolnić tempo i znaleźć się tu i teraz. Istnieje wiele aplikacji dostępnych online, które w tym pomogą. 

     4. Dieta 

Nie dopuść by odczuwać głód. Zjedz odpowiednie śniadanie i kolejne posiłki w porze, w której zwykle jadasz. Staraj się nie podjadać. Regularność oraz urozmaicona dieta są ważne dla dobrego samopoczucia. Warto też pamiętać o tym, by komponując posiłki wzmacniać swoją odporność, która będzie teraz nieoceniona.  

     5. Bądź dobry dla siebie

Popraw sobie humor, doładuj się pozytywną energią. Nie musi to oznaczać wydawania pieniędzy, możesz też upiec ciasto, wziąć gorącą kąpiel lub potańczyć do muzyki, którą lubisz.

     6. Bądź w kontakcie 

Jesteśmy istotami społecznymi, w grupie realizujemy swoje podstawowe potrzeby. Dlatego utrzymuj kontakt z kolegami z pracy, znajomymi i rodziną. Jest wiele sposobów by to zrobić chociażby dzwoniąc czy spotykając się na videochacie. Nie mów za dużo o pracy lub kryzysie, skieruj rozmowę na pozytywne tematy. 

     7. Bądź dobry dla innych 

Czasami wystarczy drobny gest lub kontakt. Zadaj sobie pytanie czy są w Twoim otoczeniu osoby, którym możesz pomóc – choć w niewielkim stopniu. Może trzeba zrobić zakupy? Wyprowadzić psa? Podrzucić obiad do pracy? Nie ważne co. Po prostu zrób coś i zachowaj balans!

 

Zobacz również nasz cykl 7 dni 7 przyjemności !