Innowacja – odmiana przez wszystkie przypadki

„Innowacyjna metoda leczenia” – jak często spotykasz się z takim hasłem?

W XXI wieku i przy tak zaawansowanej technologii, zapewne codziennie. Wszyscy chcemy z takich rozwiązań korzystać. Ale co konkretnie oznacza to w świecie medycyny estetycznej i chirurgi plastycznej?

Innowacja to, według definicji, nowatorski czy wręcz pionierski sposób rozwiązania problemu. W medycynie słowo przyjęło już status standardu, myląc zdezorientowanego pacjenta. Doktor Samir Ibrahim z Mandala Beauty Clinic w Poznaniu odpowiada, jakie warunki musi spełniać prawdziwie innowacyjny sposób leczenia.

Przede wszystkim bezpieczeństwo.

Podstawa udanego zabiegu to sprawdzony sprzęt od oryginalnego, wykwalifikowanego wytwórcy. Świetnym przykładem jest narzędzie Vaser Lipo, wykorzystujące ultradźwięki. Obecnie jest to nisko inwazyjny sposób wykonywania liposukcji. Metoda nie niszczy naczyń krwionośnych, a oddessaną tkankę tłuszczowa możemy wykorzystać przy np. powiększneiu piersi. Przyrząd zbudowano w ścisłej współpracy twórców zabiegu z producentami. Sami lekarze mieli więc wpływ na jakość, a tym samym bezpieczeństwo i efektywność maszyny.

Po drugie: skuteczność.

Nie oczekujmy, że każda nowinka technologiczna ma cudowną moc. „Na rynku pojawiają się obecnie nowe techniki przeszczepiania włosów. Jako specjalista w tej dziedzinie i członek Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów (ISHRS) nie widzę jednak poprawy ich wydajności. Do tej pory wykonałem 15000 przeszczepów, poszukuję nowych maszyn, ale żadna nie spełniła moich oczekiwań. Pozostaję więc przy metodach, które uczciwie mogę polecić swoim pacjentom.” Czasem więc to, co sprawdzone, pozostaje najlepsze. Innowacja nie zawsze idzie w parze ze skutecznością.

W mediach możesz usłyszeć o “nowych technologiach” typu S.A.F.E.R., Hair Matic czy NeoGraft. W rzeczywistości są to te same maszyny z lat ’90, których kolejne wersje próbują podbijać rynek medyczny. “Będąc w Stanach zapoznałem się z robotem ARTAS – to rozwiązanie wydaje się być faktycznie przełomowe w transplantacji. Niestety jest nadal bardzo kosztowne i z tego powodu niedostępne polskim pacjentom. Trzymamy jednak rękę na pulsie i monitorujemy najlepsze i realnie osiągalne możliwości.”

Wreszcie należy wspomnieć o samej techonologii: przy obecnym stanie wiedzy coraz częściej możemy ominąć użycie skalpela; testy DNA pozwalają przewidzieć indywidualne ryzyko zachorowania na wiele poważnych schorzeń, wielką nadzieję pokłada się w komórkach macierzystych… Postęp nauki sprzyja rozwojowi medycyny. „A jednak – uczula dr Ibrahim – w najbardziej nowoczesnym gabinecie nie wydarzy się nic bez ręki samego lekarza.” Maszyny to parametry techniczne, biegłość i wyczucie są jednak niezbędne w ich użyciu. Ważnym czynnikiem pozostaje doświadczenie i wiedza specjalisty. „Każdy zabieg powinien być ściśle dopasowany do indywidualnych potrzeb i budowy pacjenta. Przy liposukcji czy powiększania piersi niezbędne jest zachowanie naturalnego wyglądu. Muszę przewidzieć, czy dana osoba zachowa estetyczne proporcje i swobodne samopoczucie we własnym ciele. Bywam więc trochę artystą rzeźbiarzem!” – uśmiecha się dr Ibrahim.

Przed podjęciem decyzji o metodzie zabiegu, pytajmy o konkrety: działanie, certyfikaty, spodziewane efekty, potwierdzoną skuteczność. Renomowany lekarz nie pozwoli sobie na polecenie niepewnego sprzętu i rzetelnie przekaże potrzebne informacje.

Dr Samir Ibrahim – właściciel, chirurg plastyczny Mandala Beauty Clinic w Poznaniu oraz Amannie. Współpracował z pionierami chirurgii plastycznej z całego świata, m.in. Davidem Matlockiem czy Johnem Millardem. Metody Vaser Lipo uczył się od jej twórcy, dr Alferdo Hoyosa z Bogoty. Dr Ibrahim jest też jedynym w Polsce licencjonowanym trenerem tej metody. Posiada ogromne doświadczenie w transplantacji włosów – jako pierwszy na świecie wykonał udany przeszczep włosów w bliźnie.