Implanty okrągłe a implanty anatomiczne

Na temat plastyki piersi pisaliśmy na naszym blogu już wiele razy. W końcu to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. W rozmowie z chirurgami: drem Samirem Ibrahimem i drem Tomaszem Dydymskim omówiliśmy przebieg operacji powiększenia biustu, a na podstawie historii naszych pacjentek: Marysi i Moniki pokazaliśmy rezultaty, jakie można dzięki niej uzyskać. Dziś wrócimy do tego tematu, aby poruszyć jeszcze jedną ważną kwestię: wybór implantów.

Wiele kobiet trafia do Mandala Beauty Clinic już po konsultacji w innych klinikach, z innymi lekarzami. Jeszcze więcej ma wyrobioną opinię na podstawie tego, co podpowiedział im doktor Google.  Niestety, często ich wiedza jest niepełna, zwłaszcza na temat wad i zalet poszczególnych metod powiększenia biustu. 

Pacjentki zazwyczaj chcą, aby ich nowe piersi wyglądały naturalnie i były naturalne w dotyku. Dlatego najchętniej poddałyby się zabiegowi powiększenia biustu za pomocą tkanki tłuszczowej. Zapominają niestety, że największym ograniczeniem tej metody jest… wielkość piersi. W ten sposób nie uzyskają miseczki większej o kilka rozmiarów jak w przypadku zastosowania sztucznych implantów. 

Implanty również wzbudzają wiele kontrowersji. Można wyróżnić ich dwa podstawowe rodzaje: okrągłe i anatomiczne. Dzięki tym pierwszym można uzyskać idealny kształt, niekoniecznie imitujący naturalny. Te drugie mają formę łezki. Dzięki temu nadają piersi anatomiczny, asymetryczny kształt, większy w dolnej części. Ma to też niestety swoje wady. Przemieszczenie takiego implantu, co się zdarza stosunkowo często, wymaga interwencji chirurgicznej. Poza tym mają one inną niż modele okrągłe, bardziej chropowatą i wyczuwalną w dotyku strukturę. A także dużo wyższą cenę. Nie odstrasza to jednak pacjentek. „Większość z nich na początku prosi o implanty anatomiczne, bo inni lekarze reklamują je bardzo mocno, mimo powikłań, które się z nimi wiążą” – zauważa dr Samir Ibrahim. 

Zrzut ekranu 2017-04-20 o 16.32.18

Fot. Implant okrągły i anatomiczny.

Tymczasem wybór danego rodzaju implantu zależy oczywiście od preferencji pacjentki, ale też od innych czynników: sylwetki, wyjściowego rozmiaru piersi, umiejscowienia implantu, rodzaju nacięcia. Ostateczną decyzję podejmuje chirurg wraz z pacjentką podczas wstępnej konsultacji. W Mandala Beauty Clinic lekarze opierają się zarówno na swoim długoletnim doświadczeniu, jak i najnowszych badaniach klinicznych. Według jednego z nich, przeprowadzonego w latach 2013-2015 na 75 pacjentkach pod nadzorem komisji bioetyczej Western Institutional Review Board, a opublikowanego w zeszłym roku, nie ma potrzeby stosowania w chirurgii plastycznej implantów anatomicznych, gdyż dają duże ryzyko powikłań, a ich wygląd nie odbiega znacznie od tego uzyskiwanego za pomocą implantów okrągłych. Co więcej, w pozycji leżącej te drugie dają nawet bardziej naturalny efekt!

Tym samym badania potwierdzają opinię dra Samira Ibrahima, którą od lat powtarza swoim pacjentkom. Większość z nich dała się na szczęście przekonać, zaufała doktorowi i jest zadowolona z wyglądu swoich piersi, a przede wszystkim cieszy się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, bo to jest i powinien być najważniejszy cel pracy lekarza, również chirurga plastycznego.