Ginekomastia – nie ukrywaj problemu

Ginekomastia dotyczy bardzo wielu mężczyzn w każdym wieku, zarówno tych młodszych, zwłaszcza w okresie dojrzewania, jak i dojrzałych – po pięćdziesiątym roku życia. Powiększone piersi powodują u panów dyskomfort, wstyd, spadek poczucia własnej wartości, a nawet depresję. To jednak nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także objaw poważnych schorzeń i zaburzeń hormonalnych. 

Ginekomastią nazywamy przerost tkanki w okolicy piersiowej u mężczyzn. U części chłopców pojawia się przejściowo w okresie dojrzewania, by samoistnie zaniknąć. Może się jednak zdarzyć, że zostanie utrwalona, zwłaszcza u osób cierpiących na nadwagę. Poza otyłością może być jeszcze spowodowana nadczynnością tarczycy, chorobami wątroby, nerek, nowotworami, guzami, zaburzeniami hormonalnymi, stosowaniem niektórych leków, głównie sterydów. Nie bez znaczenia są uwarunkowania genetyczne. Tym bardziej więc panowie nie powinni się wstydzić tej dolegliwości, ani jej lekceważyć, tylko czym prędzej skonsultować się ze specjalistą.

Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego. Wstępnie ocenia, czy jest to ginekomastia tłuszczowa czy gruczołowa, a także wskazuje na możliwe przyczyny schorzenia i ewentualnie kieruje na dodatkowe badania. Jeżeli pacjent kwalifikuje się do jej usunięcia, omawiane są wszystkie aspekty zabiegu, jego przebieg oraz spodziewane rezultaty. W przypadku przerostu tkanki tłuszczowej i nadmiernej ilości skóry można zastosować liposukcję lub lipolizę laserową. W zależności od zakresu zabiegu mogą wystąpić siniaki i lekki dyskomfort. Zwykle jednak rekonwalescencja nie trwa długo i już po paru dniach pacjent może powrócić do codziennych czynności. 

Po pozbyciu się nadmiaru tłuszczu okolice klatki piersiowej odzyskują jędrny wygląd. Dzięki temu pacjent czuje się również lepiej psychicznie. Odzyskuje pewność siebie, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, intymnym. Aby jednak nie dopuścić do powtórnego przerostu tkanki tłuszczowej, ginekomastię należy leczyć kompleksowo, a więc przede wszystkim zdiagnozować jej przyczynę i zatroszczyć się o swoje ciało: regularny wysiłek fizyczny i zdrową dietę. Jak zawsze, balans to podstawa!

Umów się na konsultację!