FUE – coraz doskonalsza metoda transplantacji włosów

O transplantacji włosów pisaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu. Opisywaliśmy przyczyny łysienia u osób w różnym wieku, konkretne przypadki naszych pacjentów, a także dostępne sposoby leczenia. Dla przypomnienia w Mandala Beauty Clinic stosujemy dwie metody przeszczepu: Strip (FUT – Follicular Unit Transplantation) i FUE (Follicular Unit Extraction). Pierwsza z nich cieszy się niesłabnącą popularnością, jednak ostatnio również druga ma coraz więcej zwolenników, dlatego postanowiliśmy przybliżyć dziś ten temat.

W dużym skrócie, Strip polega na pobraniu kilku mieszków włosowych w jednym mikroprzeszczepie poprzez wycięcie kawałka skóry z boku lub tyłu głowy. Następnie wycinek dzielony jest na jednostki cebulowe zawierające jeden, dwa lub trzy włosy. Te z kolei zostają przeszczepione w uprzednio przygotowane miejsce biorcze. Natomiast w czasie zabiegu wykonywanego metodą FUE mieszki włosowe (zawierające od jednego do czterech włosów) są pobierane pojedynczo przez oddzielenie od tkanki, a później sprawdzane pod mikroskopem. Tylko zdrowe i nieuszkodzone zostają przeszczepione, co niestety wpływa niekorzystnie na ich ilość.

 IMG_8971 IMG_8977 IMG_8976

Każda z metod ma swoje wady i zalety. O wyborze tej najodpowiedniejszej w danym przypadku decyduje specjalista transplantacji włosów w czasie konsultacji. Technika FUE, która ogranicza ingerencję chirurgiczną do minimum, jest polecana przede wszystkim osobom niewymagającym dużej ilości przeszczepów oraz takim, którym ze względu na fryzurę (krótko strzyżone włosy) zależy na braku blizn oraz szybkim efekcie. To również dobre rozwianie w przypadku niewystarczająco dużej powierzchni dawczej. Włosy można bowiem pobrać również z innych miejsc na ciele. Poza tym FUE często stanowi uzupełnienie zabiegu Strip, gdyż umożliwia przykrycie pozostałej po nim blizny. Oba rodzaje zabiegów przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych, przy czym po FUE  rekonwalescencja przebiega szybciej.

IMG_8968

O powodzeniu przeszczepu metodą FUE decyduje wiele czynników: doświadczenie lekarza, technika pobrania, jakość przeszczepu, odpowiednie narzędzia. Dr Devroye od wielu lat pracuje nad ulepszeniem techniki FUE. Jego innowacyjne narzędzie umożliwia precyzyjne pobranie większej ilości graftów, o jakości zbliżonej do tych przeszczepianych metodą Strip. To z kolei wpływa w znaczący sposób na wzrost włosów i efekt końcowy transplantacji. Pierwsze takie narzędzie w Polsce jest już na wyposażeniu Mandala Beauty Clinic. Dzięki temu możemy zagwarantować naszym pacjentom nie tylko opiekę doświadczonych specjalistów, lecz także najnowsze na rynku narzędzia i techniki przeszczepu włosów.