Fryzura i kultura

Włosy pełnią nie tylko funkcję ochronną głowy. Od wieków uważane są za symbol siły fizycznej i erotyzmu – mówi dr Samir Ibrahim, specjalista transplantacji włosów w Mandala Beauty Clinic. Nic więc dziwnego, że poświęcamy im tyle uwagi i są dla nas istotnym elementem każdej stylizacji.

Włosy dawniej

Co prawda w starożytnym Egipcie golono głowy, ale noszono peruki, które stanowiły ważny system komunikacji: zdobne i bogate świadczyły o wysokim statusie społecznym. Z kolei w starożytnym Babilonie mężczyźni pieczołowicie zapuszczali zarówno włosy na głowie, jak i brody. O fryzury, zwłaszcza kobiece, dbano także w Grecji i Rzymie, o czym świadczą antyczne malowidła i rzeźby. Również i dziś fryzjerzy są nieodłącznymi pomocnikami w kreowaniu stylu i modowych trendów.

Wynalazki XX wieku

Do przełomowych w świecie fryzjerskim momentów należy zaliczyć wynalezienie farby do włosów. W 1907 roku francuski chemik Eugene Schueller stworzył innowacyjną substancję do koloryzacji. Swoje produkty sprzedawał we własnej, znanej nam do dziś firmie L‘Oréal. Drugim rewolucjonistą był francuski fryzjer Marcel Grateau – prekursor ondulacji, który wynalazł rodzaj żelazka do układania włosów. Loki, nawijane na rozgrzane metalowe pręty, utrzymywały swoją linię przez 5 tygodni. Narzędzie szybko opatentowano w Stanach Zjednoczonych, co otworzyło furtkę do tak popularnych falowanych fryzur lat 20. XX wieku. Trend na loki wykorzystał później Karl Nessler (Charles Nestlé). To on zaproponował pierwszą „trwałą” za pomocą środków chemicznych i wałków podłączonych do prądu.

Słynny polski fryzjer

Z tych wynalazków czerpał słynny fryzjer z Sieradza – Antoni Cierplikowski (Monsieur Antoine), który w I poł. XX wieku był właścicielem salonów w Paryżu, Nowym Jorku, Londynie i Warszawie. Czesał m.in. Josephine Baker, Édith Piaf, Brigitte Bardot, a dla aktorki Eve Lavalliere wymyślił fryzurę „chłopczycy”. Nadzorował także stylizację na dworze angielskim podczas koronacji Jerzego VI. Wykreował niejeden wizerunek, a klientki kochały go za wyczucie i indywidualne podejście.

W stylu gwiazd

Fryzury gwiazd stają się kanonami i dyktują trendy na całym świecie: Marilyn Monroe rozpropagowała kolor blond, w latach 70. XX wieku kobiety wywijały kosmyki na wzór Farrah Fawcett (jednej z „Aniołków Charliego“), hitem lat 90. były uniesione u nasady włosy serialowej Rachel z „Przyjaciół”. Dziś nie szokują nas już kobiety z ogolonymi głowami (jak wcześniej Sinead O’Connor czy Demi Moore), ale fryzury lub nakrycia głowy Lady Gagi nadal budzą emocje. Bo chociaż wydaje się, że widzieliśmy już wszystko, to z pewnością jeszcze wiele przed nami.