Dzień Walki z Rakiem Piersi – 15 październik

15 października ustanowiony jest Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi, którego celem jest promocja badań profilaktycznych oraz rzetelnej wiedzy onkologicznej. Dzień ten jest elementem Różowego Października – miesiąca świadomości raka piersi. Symbolem walki z nowotworem piersi jest różowa wstążka.

Najważniejsza jest wiedza, że wczesna diagnoza pozwala na pełen wyleczenie – czyli ratuje życie, dlatego także my przypominamy, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi oraz poddawanie się badaniom profilaktycznym. Zachęcamy do tego także nasze pacjentki, których gros poddaje się plastyce piersi.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet na świecie (25%) i najczęstsza przyczyna zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami.  Co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce stwierdza się każdego roku kilkanaście tysięcy nowych przypadków. Szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat. W ostatnim stuleciu rak piersi stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet.

Potencjalne objawy raka piersi (guza sutka) zależą w dużej mierze od stopnia jego zaawansowania. Zarówno rak piersi, jak i łagodny nowotwór sutka w początkowym okresie rozwoju mogą przebiegać bezobjawowo, wówczas zmiany nowotworowe najczęściej wykrywa się podczas profilaktycznej mammografii lub innego badania diagnostycznego piersi.

Nasze pacjentki zachęcamy do regularnych badań USG, z wynikiem których mogą się stawić u swojego chirurga nieograniczoną ilość razy po wykonanej plastyce piersi. Pozwala to zarówno systematycznie sprawdzać piersi pod kątem onkologicznym jak i śledzić ich zmiany po wykonanym zabiegu. Oprócz tego ważne są też samokontrole piersi, które przypadku posiadania implantów są nadal możliwe.