Dr Samir Ibrahim na Lubelskim Forum Chirurgii Piersi

W dniach 9-10 czerwca w Lublinie odbyło się Lubelskie Forum Chirurgii Piersi 2017 poświęcone chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i onkologicznej. Wzięli w nim udział najlepsi specjaliści w kraju. Jednym z prelegentów był właściciel Mandala Beauty Clinic. Doktor Samir Ibrahim wygłosił wykład na temat lipofillingu piersi, czyli wypełniania ich materiałem własnym pacjenta.

Na początku dr Samir przedstawił historię zabiegów polegających na autoprzeszczepie tkanki tłuszczowej. Pierwsze doniesienia na temat tego typu procedur pochodzą już z przełomu XIX i XX wieku! Później zostały wyparte przez sztuczne implanty. W ostatnich latach znowu wróciły do łask jako metoda małoinwazyjna, całkowicie bezpieczna, pozwalająca uzyskać maksymalnie naturalne efekty, a przede wszystkim spełniająca marzenie wielu osób, pragnących przenieść niechciany tłuszcz w pożądane miejsce.

Obecnie lipofilling jest wykorzystywany do powiększania piersi, ich symetryzacji, rekonstrukcji czy korekcji po użyciu implantów. Stosuje się go jako zabieg uzupełniający po liposukcji lub główny, coraz chętniej wybierany zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów zamiast implantów. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze tłuszcz pobrany od pacjenta jest jego tkanką własną, czyli nie istnieje ryzyko jej odrzucenia przez organizm, a powikłania pozabiegowe stanowią znikomy procent. Po drugie tłuszcz stanowi główny składnik piersi i tkanki podskórnej. A co najważniejsze, efekty są trwałe, oczywiście pod warunkiem, że zabieg zostanie wykonany ze szczególną starannością oraz przez doświadczonego chirurga. Po początkowym wchłonięciu się części tłuszczu (w ciągu pierwszych 3-6 miesięcy), reszta (około 60-70%) pozostanie na miejscu do końca życia.

Dr Samir Ibrahim podkreślił, że duże znaczenie dla powodzenia zabiegu ma szereg czynników, takich jak na przykład wybór miejsca dawczego, ciśnienie ssania, wielkość kaniuli, przygotowanie odessanego tłuszczu do przeszczepu, technika podania oraz ogólny stan zdrowia i indywidualne predyspozycje pacjenta. Dlatego właśnie osoby zdecydowane na lipofilling powinny wybrać profesjonalną klinikę, w której wykonuje się wiele tego typu zabiegów, oraz doświadczonego operatora. Jego pracę dr Samir porównał do pracy… rolnika, który zakładając ogród, dba o równomierne rozmieszczenie nasion,  gdyż daje to najlepsze szanse na kiełkowanie i wzrost. 

W dalszej części wystąpienia dr Samir wskazał przeciwwskazania do zabiegu, takie jak miesiączka, cukrzyca, nowotwory, infekcje, ale również nierealistyczne oczekiwania pacjentek. Omówił też zalecenia pooperacyjne oraz metody zwiększające przeżywalność komórek tłuszczowych, między innymi oferowaną w Mandali terapię osoczem bogatopłytkowym i karboksyterapię. Na koniec dr Samir zaprezentował rezultaty swojej pracy i przedstawił uczestnikom Forum swoją pacjentkę panią Klaudię, która poddała się lipofillingowi piersi kilka lat temu. Efekty zabiegu można podziwiać do dziś. 

2017_06_09_IMG_13640 2017_06_09_IMG_13652 2017_06_09_IMG_13655 2017_06_09_IMG_13656  2017_06_10_IMG_13901 2017_06_10_IMG_13886