Dr Samir Ibrahim na 22 Kongresie International Society of Aesthetic Plastic Surgery w Rio

W dniach 19 -22 września w Rio de Janeiro odbył się 22 Kongres ISAPS  (International Society of Aesthetic Plastic Surgery )  – jak do tej pory największe tego rodzaju światowe wydarzenie wszech czasów. Uczestniczyło w nim ponad 2500 chirurgów plastyków z całego świata. Program kongresu obejmował takie zagadnienia chirurgii estetycznej jak;  chirurgia twarzy, sylwetki, piersi, liposukcja, ginekologia estetyczna oraz przeszczep włosów. W tym wydarzeniu uczestniczyło szerokie grono polskich  chirurgów, z których tylko dwóch  miało publiczną prezentację. Z dumą możemy się pochwalić, że jednym z nich był dr Samir Ibrahim, który zaprezentował na kongresie wyniki  swojej pracy pod tytułem „Alternatywne zastosowanie przeszczepu włosów w chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej”.

SAMIR_CONGRES

samir_mowii

 

Brazylia jest krajem, gdzie chirurgia plastyczna jest bardzo popularna, tak więc miejsce wybrane na kongres było jak najbardziej właściwe. Kluczowym mówcą był Brazylijczyk dr Ivo Pitanguy,  najsłynniejszy chirurg plastyczny w Brazylii i szeroko podziwiany na świecie. „Jeszcze 20 lat temu panowało ogromne uprzedzenie do chirurgii estetycznej i wątpliwości co do jej znaczenia” powiedział dr Ivo Pitanguy zgromadzonym chirurgom.  „Swoją pracą starałem się pokazać, że  chirurgia plastyczna sięga głębiej niż skóry, że dotyczy ona także  duszy”. W pełni zgadzamy się z jego słowami, mottem naszej kliniki jest również „Jedność ciała i duszy” Obecnie 92 letni dr Pitanguy jest równie znany na świecie jak inni sławni Brazylijczycy – Pele i Ronaldo. W Brazylii  nazywają go „filozofem chirurgii plastycznej ” lub „maestro”.

 

dr-Pitanguy

Operacja z dr Pitanguy

Według jego opinii „każdy ma prawo do piękna ” i że zabiegi kosmetyczne powinny być traktowane jako równoznaczne z operacjami naprawczymi, ponieważ „oba rodzaje pomagają leczyć psychiczne dolegliwości, takie jak niskie poczucie własnej wartości”. W swoim przemówieniu na kongresie, podkreślił misję chirurga plastyka  jako „artysty żywych istot, ich ciała i duszy”. Stwierdził: „To jasne, że chirurgia estetyczna przynosi pożądany spokój dla tych cierpiących, którzy  czują się zdradzeni przez  przez naturę….. Ludzie żyją coraz dłużej, powinniśmy czuć się bardziej komfortowo z tym, kim jesteśmy i jak wyglądamy”. Przy okazji relacji z kongresu warto też wspomnieć o samej Brazylii, pięknym kraju położonym w Ameryce Południowej. W ostatnich latach Brazylia dokonała ogromnego skoku gospodarczego, w chwili obecnej jest 6 gospodarką światową  pod względem PKB. Dzięki rozsądnie prowadzonej polityce prezydenta Luiza Inácio Lula da Silva i jego następcom dokonała ogromnego skoku jakościowego. Kraj ten ma ambitne plany utrzymać wyskoki poziom wzrostu. W Rio de Janeiro widać na każdym kroku inwestycje, obecnie budowana jest nowa linia metra która ma być gotowa przed igrzyskami olimpijskimi w 2016 roku. Przepiękne plaże, nowoczesna architektura, wspaniale zagospodarowana przestań publiczna z licznymi parkami, drogami rowerowymi, boiskami i miejscami rekreacji dla mieszkańców robi ogromne wrażenie. Wszystko to sprawia, że Rio de Janeiro z jego walorami klimatycznymi, kulturalnymi i atmosferą jest wspaniałym miejscem na organizację międzynarodowych konferencji i wypoczynku.

 

RIO_RIO2

SAMIR_PILKA

RIO_RIO

samir_plaza

GRAFITTI_RIO

JEZUS_RIO zdjecie 2