Dr Jacek Waligóra – z jakimi dolegliwościami może się do niego zgłosić pacjent?

Dr Jacek Waligóra od wielu lat działa w naszej klinice. Z jakim problemem możecie się do niego zwrócić? Jak łapie swój balans ducha i ciała? Dowiecie się z naszej rozmowy 🙂

Jaką dokładnie specjalizację doktor reprezentuje?

Jestem chirurgiem ogólnym, który dodatkowo zajmuje się gastroenterologią, a więc wykonuję gastroskopie,  kolonoskopie oraz badania dróg żółciowych. Na oddziale szpitala, w którym pracuję wykonuję zabiegi ogólnochirurgiczne. Nasz oddział poza pracą ostrodyżurową specjalizuje się w chirurgii tarczycy, z czego jest znany w całym regionie, bariatrii i onkologii. 

W Klinice Mandala z uwagi na specyfikę miejsca przeprowadzam operacje różnego rodzaju przepuklin, umieszczam balony żołądkowe celem redukcji wagi ciała, wykonuję konsultacje ogólnochirurgiczne oraz tzw. małą chirurgię jak usuwanie zmian na skórze czy blizn. W Mandali współpracuję z naszymi dermatolożkami, które pomagają w identyfikacji zmian skórnych kwalifikowanych do usunięcia. W najbliższym czasie mamy w planach przeprowadzać operacje usunięcia tarczycy. Jesteśmy przygotowani sprzętowo i merytorycznie do przeprowadzania tego zabiegu. Będzie on przebiegał z zastosowaniem noża ultradźwiękowego, który zwiększa bezpieczeństwo operacji i zmniejsza pooperacyjne dolegliwości bólowe u pacjenta. W standardzie oferujemy neuromonitoring czyli monitorowanie śródoperacyjne nerwów krtaniowych wstecznych odpowiedzialnych za czynność strun głosowych. 

Jak to się stało, że wybrał Pan właśnie zawód chirurga?

Zawsze interesowałem się biologią i chemią. Wybrałem medycynę, bo chciałem pomagać ludziom i to w bardzo widoczny sposób. Chirurgia pociągała mnie dlatego, że jest bardzo konkretną specjalizacją. Pomoc udzielona pacjentowi daje natychmiastowy skutek. Moje zdolności manualne także sprawdziły się w tym fachu. 

Czy to prawda, że zna Pan dr Samira Ibrahima od czasów studenckich?

Prawda! Okazało się, że na studiach byliśmy razem na jednej imprezie – były to połowinki w restauracji WZ w Poznaniu! Kiedy dr Ibrahim przyszedł na nasz oddział robić specjalizację z chirurgii skojarzyłem, że nasze ścieżki skrzyżowały się już w czasach studenckich 🙂  Miałem zdjęcie, na którym siedzieliśmy przy jednym stoliku. Ale zaprzyjaźniliśmy się dopiero później podczas pracy w szpitalu Wojewódzkim na ul. Lutyckiej w Poznaniu. Jesteśmy w podobnym wieku, mieliśmy wspólne pasje jak np. jazda konna. Następnie nasze ścieżki rozeszły się – dr Samir zdecydował się na specjalizację chirurgii plastycznej i szkolił się dalej w Polanicy Zdrój, ja kontynuowałem chirurgię w Poznaniu. Następnie spotkaliśmy się w Warszawie, gdzie razem przygotowywaliśmy się do egzaminów. Od tamtej pory utrzymywaliśmy serdeczny kontakt. 

Wracając do chirurgii – czy w swojej dziedzinie obserwuje doktor istotne zmiany, czy jest coś innowacyjnego co rewolucjonizuje chirurgię? 

Przede wszystkim jest to endoskopia i laparoskopia. Endoskopia jest stosunkowo młodym działem diagnostyki w medycynie. Poza szczegółową diagnostyką bardzo rozbudowała możliwości zabiegowe począwszy od pobierania wycinków, wycinania polipów, poprzez zakładanie protez dróg żółciowych, przełyku, drenowanie torbieli trzustki aż po skomplikowane zabiegi operacyjne jak np. zmniejszenie objętości żołądka. Opcji diagnostyczno-zabiegowych jest obecnie bardzo dużo. Sama chirurgia też bardzo się rozwija przede wszystkim ze względu na postęp technologiczny i wprowadzenie chirurgii miniinwazyjnej czyli laparoskopii. Operacje laparoskopowe pozwalają wykonać zabieg pod kontrolą kamery minimalnie “otwierając” operowany obszar np. otrzewną. Zaczęło się od operacji woreczka żółciowego. Pierwsze takie operacje w Polsce miały miejsce właśnie w Poznaniu. Miałem możliwość być świadkiem narodzin tej dziedziny w naszym mieście. Najpierw pokazowe operacje wykonywali goście z zagranicy, a potem polscy lekarze doskonalili się w tej metodzie. Teraz można laparoskopowo zrobić dużo np. operację woreczka żółciowego, usunąć wyrostek robaczkowy, operować perforacje i niedrożność przewodu pokarmowego, przepukliny, resekować jelito grube. Laparoskopia wniosła olbrzymi wkład w operacje bariatryczne zmniejszając w znacznym stopniu ryzyko powikłań.  Dzięki temu zabiegi bariatryczne w sposób małoinwazyjny diametralnie polepszają życie pacjentów umożliwiając im utratę wagi do 40 kg.  

W ostatnim okresie do standardu weszły nowoczesne i małoinwazyjne narzędzia chirurgiczne umożliwiające przeprowadzenie operacji w jeszcze bardziej bezpieczny i precyzyjny sposób.  Mniejsze uszkodzenie tkanek otaczających pole operowane przekłada się na skrócenie czasu zabiegów oraz lepszą rekonwalescencję pacjenta. W chirurgii bardzo duży rozwój nastąpił także w aseptyce, antyseptyce, powstały nowe rodzaje opatrunków. Wprowadzono np. opatrunki polepszające gojenie się zakażonych i trudno gojące się ran. 

A jakie są najczęstsze pytania zadawane Panu przez pacjentów?

Jeśli chodzi o przepukliny to pacjenci niestety często podchodzą dosyć lekceważąco do tematu i nie konsultują problemu odpowiednio wcześnie. Mając małą przepuklinę, która nie daje żadnych dolegliwości nie spieszą się do lekarza. A problem może się poważnie skomplikować po dłuższym czasie i większym wysiłku przepuklina może znacznie się powiększyć i doprowadzić do uwięźnięcia np. jelita, co daje ostry stan wymagający natychmiastowej ingerencji chirurgicznej. Nie warto więc zwlekać. W naszej klinice do operacji przepuklin używamy wysokiej jakości materiałów zabiegowych (np. siatek) i przykładamy dużą wagę do estetyki rany.  Pacjenci doceniają również wysoki standard opieki Mandala Beauty Clinic.  

Jeśli zaś chodzi o balon żołądkowy to pacjenci liczą na cudowny sposób na pozbycie się znacznej ilości kilogramów. Oczywiście udaje się to osiągnąć, ale sam balon nie jest panaceum na wszystko i nie wykona pracy za pacjenta. Balon mobilizuje do tego by zmienić swoje nawyki żywieniowe i dokształcić się w dziedzinie dietetyki. Zawsze w leczenie z zastosowaniem balonu żołądkowego włączona jest nasza dietetyk dr Angelika Kargulewicz. Określa ona rodzaj otyłości, z którą mamy do czynienia u pacjenta oraz zaleca dietę. Balon natomiast działa mechanicznie i mobilizująco – ogranicza pojemność żołądka oraz daje sygnał, że jest się sytym. Namawiamy też pacjentów do podjęcia aktywności fizycznej. Dopiero te trzy czynniki czyli dieta, ruch oraz balon będący swego rodzaju bezpiecznikiem powodują, że efekt bywa czasem spektakularny. Dzieje się tak zwłaszcza u pacjentów zdeterminowanych, którzy przestrzegają naszych wskazówek i uczą się nowego podejścia do odżywiania i życia, chudnąc podczas tej terapii od 15 do ponad 30 kg. Zaczynają myśleć o tym jak jedzą, zmieniają swoje nawyki życiowe i wówczas efekt się utrzymuje. Czyli podsumowując balon w znacznym stopniu pomaga nam poprawić standard naszego życia, mobilizując nas do podejmowania trudnych decyzji i nauki. 

Jak przebiega leczenie z zastosowaniem balonu żołądkowego?

Balon jest umieszczany w żołądku na ok. pół roku. Głównym jego zadaniem jest wyrobienie nowych, właściwych nawyków żywieniowych u pacjenta. Przez ten czas pacjent uczy się nowego podejścia. Mobilizacją jest posiadanie balonu. Chodzi o to, żeby umieć poradzić sobie także po usunięciu balonu z żołądka, żeby zrozumieć i doświadczyć jak może zdrowo funkcjonować nasz organizm. Mamy też pacjentów, którzy nie stracili zbyt dużo na wadze, ale nauczyli się nowych zdrowych nawyków i bardzo sobie chwalą ten czas. Pacjent jeżeli wszystko przebiega prawidłowo widzi się z chirurgiem tylko przy zakładaniu balonu i jego wyjmowaniu. W czasie kuracji znajduje się pod opieką dietetyka. Jak wspomniałem dobrze jest też włączyć w ten proces opiekę trenera. 

A czy pamięta Pan jakiś spektakularny przypadek?

Budująca historia to jeden z moich pierwszych pacjentów, który schudł 30 kg. Na pierwszej wizycie była to apatyczna osoba, która była zmęczona życiem i nałogami, a po 6 miesiącach do gabinetu wszedł wysportowany, energiczny facet, który biega po kilka km dziennie i schudł 30 kg. Nie mogłem go poznać! Często osoby, które bardzo zaangażują się w proces tak zmieniają swoje nastawienie do życia, że trudno ich poznać z fizjonomii, zmienia się ich energia i wyraz twarzy. To wielka satysfakcja dla nas.

A jakie jest doktora zawodowe marzenie?

Chciałbym operować rzeczy, których dotychczas nie robiłem i mieć możliwość wykonywać w doskonalszy sposób zabiegi, które przeprowadzam dotychczas. Nieustannie się doszkalam zawodowo i bardzo lubię się uczyć nowych metod.  

Cieszę się bardzo ze współpracy z Mandalą, bo chirurgia plastyczna pozwoliła mi inaczej spojrzeć na chirurgię ogólną. Nauczyłem się innego podejścia do operacji i potrzeb pacjenta. Zobaczyłem i przekonałem się w jakim stopniu estetyka poprawia jakość życia, wpływając na samopoczucie pacjenta, a tym samym na jego zdrowie. Jest to bardzo budujące. Dlatego często większe zabiegi chirurgiczne konsultuję z kolegami chirurgami plastykami z naszego zespołu.

A jak doktor dba o swój własny balans ducha i ciała?

Jestem pracoholikiem, ale staram się równoważyć swoją pracę wypoczynkiem. Przeważnie jest to wysiłek na świeżym powietrzu, ale również podróże. Mam taką zasadę, że raz na kilka tygodni staram się wyjechać np. w góry czy nad morze. A w międzyczasie jestem aktywny  jeżdżąc np. na rowerze i konno 🙂 Dzięki ścisłej współpracy z naszą dietetyk nie zapominam także o prawidłowej diecie. Zwracam uwagę na to co jem, nie akceptuję śmieciowego jedzenia. 

Dziękujemy!

dr Jacek Waligóra Mandala Beauty Clinic

Chcesz umówić się na konsultację z dr Jackiem Waligórą?

Skontaktuj się z recepcją w celu uzgodnienia terminu!