Dolina łez i worki pod oczami – czy da się je zniwelować?

Cienie lub worki pod oczami zdecydowanie nie dodają nam urody i sprawiają, że wyglądamy na niewypoczętych i starszych. O tym, że właśnie okolice oczu najszybciej się starzeją pisaliśmy już w artykule Oczy zwierciadłem duszy, gdzie skupiliśmy się głównie na plastyce powiek. Co jednak z obszarem wokół oczu? Skąd biorą się defekty w tym miejscu i jak sobie z nimi radzić?

Powstawanie 

Jeśli wyeliminujemy zmęczenie czy chwilową opuchliznę okaże się, że częstym powodem sińców czy podkrążonych oczu są nasze geny. Jest to cecha często dziedziczona i nie mamy na to wpływu. Z wiekiem może się ona uwydatniać. Inne powody pojawiania się cieni pod oczami to hiperpigmentacja, nadmierne opalanie, utrata tkanki tłuszczowej wokół oczu, utrata elastyczności skóry wokół oczu, anemia, problemy z tarczycą lub stany zapalne skóry.

Nieinwazyjne metody niwelowania problemu

Z sińcami lub opuchlizną można próbować walczyć nieinwazyjnymi metodami. Wymaga to cierpliwości, systematyczności oraz czasu liczonego w miesiącach. Doraźnie pomagają chłodne kompresy lub okłady z np. ogórka ( świeżo wyciągniętego z lodówki i pokrojonego w cienkie plastry).

Spanie na plecach

Jeśli problem opuchniętych i podkrążonych oczu nasila się rano warto zmodyfikować swoje zwyczaje i spać na plecach, najlepiej z dodatkową poduszką by opuchlizna nie gromadziła się pod oczami.

Retinol

Przy częstym stosowaniu retinol może stymulować odbudowę kolagenu, a tym samym przyczynia się do wsparcia naczyniowego w tym obszarze oraz przywrócenia objętości i jędrności skóry. Kremy z retinolem muszą być dedykowane okolicy oczu, najlepiej kupować dermokosmetyki dostępne w aptece, ponieważ są przebadane oftalmologicznie i nie bedą drażnić wrażliwej skóry okolicy oczu.

Kremy rozjaśniające i przeciwsłoneczne

Jeśli cienie pod oczami spowodowane są zwiększoną ilością pigmentu, można z nimi walczyć za pomocą produktów rozjaśniających z witaminą C, kwasem kojowym lub ekstraktem z lukrecji. Składniki te pomagają z czasem zmniejszyć pigmentację skóry, ostatecznie powodując rozjaśnienie cieni. Obowiązkowym wyposażeniem każdej kosmetyczki powinien być także krem przeciwsłoneczny o SPF minimum 30, najlepiej krem mineralny lub chemiczny. Zapobiegnie on powstawaniu przebarwień.

Bardziej inwazyjne metody – medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna 

Kiedy delikatniejsze metody nie przynoszą efektu, a problem jest wyraźny lub nasila się pozostaje sięgnąć po mocniejsze środki.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne z użyciem alfa-hydroksykwasów, takich jak kwas glikolowy, mogą pomóc rozjaśnić przebarwienia pod oczami.

Lasery

Terapia laserowa to jeden ze sposobów leczenia cieni i worków pod oczami. Technologia ClearLift Alma Harmony dostępna w klinice Mandala to najnowsze laserowe podejście do tworzenia kolagenu, które zapobiega i minimalizuje oznaki starzenia. Można go stosować na całej twarzy – m.in. w celu zmniejszenia cieni pod oczami – a także do ujędrnienia i leczenia skóry szyi. Ta przełomowa technologia laserowa  Q-Switched zapewnia jędrniejszą i młodszą  skórę. Głowica Clear Lift, ma działanie frakcyjne,  nieablacyjne. To znaczy, że polega ono na efekcie mechanicznym a nie termicznym jak w innych laserach. Dzięki temu nie ogrzewa tkanek, tylko przenika głęboko do skóry właściwej bez uszkodzenia naskórka.Dlatego też po zabiegu skóra jest minimalnie zaczerwieniona i nie wymaga okresu rekonwalescencji. Skupiając działanie na skórze właściwej laser stymuluje produkcję kolagenu poprawiając wygląd obszaru pod oczami.

Wypełniacze

Jeśli ścieńczenie skóry lub utrata tkanki tłuszczowej powoduje cienie pod oczami, potencjalną opcją mogą być wypełniacze. Wykonuje się np. mezoterapię z kwasu hialuronowego na okolicę oczu, można też wykonać mezoterapię osoczem bogatopłytkowym z krwi pacjenta. Płytki krwi znajdujące się w tkankach pełnią kluczową rolę m.in. w procesie odnowy, zapewnienia jędrności czy utrzymania gładkiej powierzchni skóry. Ponadto zawierają one czynniki wzrostu, które są uwalniane po aktywacji płytek i współpracują w procesach regeneracji i gojenia, stanowiąc ich ważny element regulujący. Możliwy jest też transfer tłuszczu pacjenta, który jest dobrze tolerowany przez organizm. Bardzo dobre efekty daje również łączenie lipofilingu z terapią PRP.

Plastyka powiek

Plastyka powiek dolnych może pomóc pozbyć się cieni i  worków pod oczami, które są spowodowane przepukliną tłuszczową lub nawisem dodatkowej skóry wokół oczu. Podczas plastyki powiek chirurg usuwa nadmiar tłuszczu poprzez nacięcie w naturalnym załamaniu górnej powieki lub wewnątrz dolnej powieki. Następnie łączy skórę małymi szwami. Procedura jest zwykle wykonywana w trybie ambulatoryjnym w znieczuleniu miejscowym.

Okolice oczu są niezwykle delikatne i zawsze należy mieć świadomość możliwych skutków ubocznych zabiegów w tym miejscu, najczęściej siniaków i obrzęków kilka dni po wykonaniu zabiegu. Warto też oddać się w ręce doświadczonego specjalisty. Wybór metody radzenia sobie z problemem należy skonsultować z lekarzem.