Dieta na nowy rok

Początek roku to czas postanowień i planów na kolejne dwanaście miesięcy. Większość z nas coś sobie obiecuje: będę uprawiać sport, przestanę palić, ograniczę cukier, czy to najczęściej powtarzane, zrzucę zbędne kilogramy. W pierwszych dniach stycznia zaczynamy dbać o siebie pełni werwy i nadziei, by stracić ją bezpowrotnie już na początku lutego. Zazwyczaj jesteśmy zniechęceni brakiem efektów. Tymczasem okazuje się, że aby redukcja masy ciała była trwała, powinna przebiegać stopniowo, najlepiej pod okiem specjalisty.

W Internecie można znaleźć wiele „cudownych” diet czy sposobów na szybkie zrzucenie kilogramów. Obecnie w rankingu popularności wygrywa dieta DASH, opracowana przez amerykańskich naukowców. Początkowo miała pomóc osobom z nadciśnieniem tętniczym, z czasem okazało się, że jest dobra również dla tych, którzy chcą schudnąć. Należy jednak pamiętać, że, jak twierdzi nasza dietetyczka dr Angelika Kargulewicz, nie ma jednej uniwersalnej diety, dobrej dla wszystkich. Każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje żywnościowe, dlatego jeżeli chcemy zmienić swoje nawyki żywieniowe, należy to robić pod kontrolą. W prawidłowej diagnozie naszego metabolizmu i predyspozycji do otyłości pomogą także nowoczesne metody diagnostyczne jak testy DNA

Popularne głodówki czy diety jednostronne, ograniczające jadłospis do paru produktów, mogą wyrządzić w naszym organizmie więcej szkody niż pożytku. Co ciekawe, wedle najnowszych badań, niekorzystne są również diety niskowęglowodanowe. Okazuje się, że na dłuższą metę mogą przyczynić się do powstania zaparć, zwiększenia ryzyka osteoporozy, a także niedoborów witamin i składników mineralnych.

Dlatego niezbędny jest indywidualny plan odchudzania, a przede wszystkim dieta, która pozwoli nie tylko zrzucić kilogramy, lecz także zmieni nasze złe nawyki żywieniowe i zagwarantuje zdrowie na długie lata. Wszystkie nieracjonalne działania spowalniają metabolizm i w konsekwencji mogą doprowadzić do efektu yo-yo – podkreśla dr Angelika Kargulewicz. Najlepszym przykładem na to, że małymi krokami można dojść do celu, jest opisywana na blogu Mandali metamorfoza pani Honoraty. Ta młoda kobieta pod opieką naszej dietetyczki w ciągu paru miesięcy schudła kilkanaście kilogramów i odzyskała siłę oraz energię do działania. 

honorata_pion

Oczywiście, zdarzają się przypadki, w których sama dieta nie wystarczy, aby uzyskać upragnioną figurę. Wówczas z pomocą przychodzą nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej, takie jak np. liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo Hi Definition 3&4D czy balon żołądkowy. Dzięki nim możemy spełnić swoje noworoczne marzenia w dużym krótszym czasie. Pod warunkiem, że nie zrezygnujemy z podjętych ćwiczeń i zdrowej diety. W przeciwnym razie za rok znowu trzeba będzie poczynić te same postanowienia.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy masz genetyczne predyspozycje do otyłości, zgłoś się na test DNA. Więcej na naszej stronie www.mandalaclinic.com.

4

Masz więcej pytań?

Umów się na konsultację z naszym lekarzem specjalistą >>