Co powinieneś wiedzieć na temat plastyki nosa zanim się na nią zdecydujesz

Rhinoplastyka czyli korekta nosa to jedna z najczęściej wykonywanych operacji przez chirurga plastyka. Mimo swej popularności nie jest to wcale zabieg łatwy, a wokół niego narosło też wiele mitów. 

Jak przed każdą operacją tak i przed tym zabiegiem warto dysponować rzeczową informacją, by podjąć właściwą decyzję co do wyboru lekarza oraz mieć realistyczne oczekiwania względem efektów zabiegu. 

Zakres – Rhinoplastyka polega na korekcie kształtu oraz funkcji nosa

Są operacje nosa, których celem jest leczenie problemów funkcjonalnych nosa, na przykład septoplastyka (korekcja krzywej przegrody) lub operacja zatok, jednakże plastyka nosa jest procedurą, która może być wykonywana w celu poprawienia zarówno kształtu jak i funkcji nosa.

Operacja może poprawić wygląd nosa poprzez zmniejszenie lub zwiększenie jego rozmiaru, wypełnienie wklęsłości lub usunięcie garbu, a także poprzez naprostowanie skrzywionego nosa. Ale w/w korekty można też wykonać z powodów „funkcjonalnych”, takich jak usunięcie trudności w oddychaniu lub skorygowanie obrażeń, które nastąpiły w wyniku urazu czy choroby.

Plastyka nosa to skomplikowany zabieg 

Mimo, że jest to jedna z najczęściej wykonywanych procedur, korekta nosa jest powszechnie uważana przez chirurgów plastycznych za jedną z najbardziej złożonych operacji estetycznych. Kanały nosowe są delikatne, a sam nos jest małym organem wyłożonym od wewnątrz delikatną błoną śluzową. Potrzebne zatem jest doświadczenie, wprawna ręka, a także poczucie estetyki, aby uzyskać efekt subtelny, naturalny i nie zaburzyć istotnych funkcji nosa, które wpływają na codzienny komfort życia. Szukając chirurga wykonującego plastykę nosa, najlepiej szukać lekarza, który ma wieloletnie doświadczenie w tego typu zabiegach. Wybór utalentowanego chirurga ograniczy ryzyko powikłań lub konieczność wykonania wtórnej korekty nosa.

Nie ma jednej drogi do idealnego kształtu nosa, nie ma jednego idealnego nosa  

Istnieje wiele różnych technik wykonywania zabiegów chirurgii plastycznej, których wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zadaniem chirurga jest znalezienie i zaproponowanie najodpowiedniejszego dla danej sytuacji. Może to oznaczać, że lekarz zaleci kombinację plastyki nosa i septoplastyki lub kombinację plastyki nosa i operacji zatok. To samo dotyczy decyzji o otwartej lub zamkniętej procedurze.

Kluczem do osiągnięcia pożądanego wyglądu nosa są proporcje twarzy – zmiana kształtu lub wielkości nosa wpływa też na postrzeganie np. podbródka i odwrotnie. Ponownie można obrać różne drogi, bywa, że pacjent niezadwolony z profilu twarzy poddawany jest finalnie operacji podbródka, a nie nosa bo np. cofnięta broda sprawia, że nos wydaje się duży. Dlatego też nie polecamy bezwględnie dążyć do posiadania nosa wzorowanego na innych osobach jak np. znanych aktorach. Proporcje twarzy i anatomia nosa to bardzo indywidualna sprawa i zadaniem chirurga plastyka jest ich odczytanie i zaproponowanie kierunku korekty. 

Na ostateczny efekt wpływa również czas rekonwalescencji 

Przed wykonaniem plastyki nosa chirurg powinien sprawdzić historię chorób i obecny stan zdrowia pacjenta, to od niego może zależeć powodzenie operacji i przebieg rekonwalescencji (dotyczy to wszystkich operacji plastycznych). Niektóre choroby lub gorsza kondycja zdrowotna mogą zwiększać ryzyko powikłań podczas lub po zabiegu. Zdarza się że chirurg może zalecić odroczenie operacji, dopóki stan pacjenta nie zostanie ustabilizowany lub wyleczony. W wyjątkowych sytuacjach jak np. zagrożenie epidemiologiczne, które mamy obecnie, lepiej nie ryzykować osłabieniem organizmu i przełożyć operację. Nie bez znaczenia jest też przestrzeganie zaleceń lekarskich podczas rekonwalescencji jak np. unikanie wysiłku fizycznego czy spanie w pozycji, która nie zdeformuje nowego kształtu nosa, który osiąga ostateczną formę nawet kilka miesięcy. 

 

Jeśli zastanawiasz się nad plastyką nosa najpierw umów się na konsultację z lekarzem Mandala Beauty Clinic – przekaż swoje oczekiwania i wspólnie zaplanujcie korektę >> 

Zobacz również metamorfozy naszych pacjentów >>