Chirurgia plastyczna w liczbach – Statystyki ISAPS

Międzynarodowe Towarzystwo Chirurgii Plastycznej (ISAPS – International Society of Aesthetic Plastic Surgery), którego właściciel Mandala Beauty Clinic – dr Samir Ibrahim – jest członkiem, regularnie publikuje statystyki dotyczące przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Tym samym wskazuje na dominujące trendy w tej dziedzinie medycyny.

Według najnowszych danych w 2017 roku przeprowadzono prawie 11 milionów procedur chirurgii plastycznej oraz ponad 23 miliony zabiegów medycyny estetycznej, z czego najwięcej w następujących krajach:

1. Stany Zjednoczone 18%

2. Brazylia 10%

3. Japonia 7%

4. Meksyk 4%

5. Włochy 4%

6. Niemcy 3%

7. Kolumbia 2%

8. Tajlandia 0,5%

W statystykach wskazano również na najbardziej popularne procedury chirurgiczne:

1. powiększenie piersi

2. liposukcja

3. plastyka powiek

4. rynoplastyka

5. abdominoplastyka

oraz z zakresu medycyny estetycznej:

1. toksyna botulinowa

2. kwas hialuronowy

3. depilacja

Przedstawione wyniki porównano z rokiem ubiegłym i zaobserwowano duży wzrost popularności pewnych procedur, na przykład powiększenia pośladków czy z zakresu ginekologii estetycznej, które również wykonywane są w naszej klinice. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się natomiast zabiegi mniej inwazyjne, zwłaszcza te okolic twarzy.

Co ciekawe, chociaż wciąż większość pacjentów stanowią kobiety, to panowie też coraz częściej zgłaszają się do klinik chirurgii plastycznej. Interesują ich przede wszystkim zabiegi plastyki powiek, nosa, liposukcji, ginekomastii, a także transplantacji włosów, która to przypomnijmy, jest domeną dra Samira Ibrahima.

ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) zostało założone w 1970 roku. Zrzesza około 4000 specjalistów chirurgii plastycznej: rekonstrukcyjnej i estetycznej ze 105 krajów z całego świata. Głównym celem towarzystwa jest wymiana doświadczeń i wiedzy między lekarzami oraz troska o bezpieczeństwo pacjentów. ISAPS ostrzega przed zabiegami przeprowadzanym przez osoby bez kwalifikacji i uprawnień.