Chirurgia plastyczna w duecie z anestezjologią

Na efekt końcowy zabiegu chirurgii plastycznej składa się wiele czynników: wybór doświadczonego lekarza prowadzącego, technika wykonania procedury, ale także profesjonalna i kompleksowa opieka. Kluczem do sukcesu jest bowiem współpraca specjalistów różnych dziedzin i zgrany zespół. Dlatego dziś przedstawimy pracujących w naszej klinice anestezjologów, którzy na co dzień czuwają nad tym, aby w trakcie zabiegu i po nim zapewnić pacjentowi spokój, bezpieczeństwo, a przede wszystkim maksymalną ochronę przed bólem. 

dr panienski - anestzjolog Mandala Clinic

Dr n. med. Paweł Panieński – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, w zawodzie pracuje od 25 lat. Doświadczenie zdobywał w kliku szpitalach klinicznych, a także w ratownictwie medycznym (lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego). Obecnie kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala w Nowym Tomyślu. Prywatnie ojciec trójki dzieci, dziadek kilkorga wnucząt, właściciel trzech kotów. Pasjonat strzelectwa sportowego, siłowni i podróży.

Dlaczego wybrał Pan doktor właśnie tę specjalizację?

Szczerze mówiąc, to możliwość wyboru specjalizacji była dość ograniczona, wiec wybierałem „w ciemno”. Jednak z czasem anestezjologia okazała się trafionym wyborem, a nawet stała się pasją.

Na czym polega specyfika anestezjologii w chirurgii plastycznej?

Anestezjologia w chirurgii plastycznej wymaga indywidualnego podejścia do każdej osoby. Sposób znieczulenia musi gwarantować pełen komfort pacjenta, a także bezpieczeństwo operacji. To wymaga współpracy i dobrej komunikacji całego zespołu kliniki. Wykonujemy pełen zakres znieczuleń przewodowych i ogólnych z użyciem nowoczesnych leków i sprzętu. Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo w okresie okołooperacyjnym, ponieważ zawsze istnieje ryzyko powikłań, choćby minimalne. Wyzwaniem jest też okres pooperacyjny, w którym musimy zapewnić pacjentom maksymalny komfort i ochronę przed bólem. Najczęstszym pytaniem i obawą jest: „czy się wybudzę po operacji i czy odzyskam świadomość w jej trakcie”. Dzięki zastosowaniu szczegółowego monitoringu stanu zdrowia oraz indywidualnej konfiguracji sposobu znieczulenia rozwiewamy wątpliwości pacjentów.

Na czym polega wyjątkowość Mandala Beauty Clinic?

Z kliniką jestem związany od momentu jej powstania. Dr Samir wraz z małżonką zbudowali profesjonalny zespół, dobrą atmosferę pracy i renomę tego miejsca. Wielonarodowość pacjentów jest dowodem na profesjonalizm dra Samira oraz całego zespołu Mandali. Z wieloma z nich spotykamy się kilkakrotnie.

A jaki jest przepis Pana doktora na balans ducha i ciała?

Wsłuchanie się w swoje ciało i postępowanie zgodnie z jego sugestiami. Są bariery, których nie przekroczymy. Szanujmy się takimi, jakimi jesteśmy…

dr Chwastek - anestezjolog Mandala Clinic Lek. Wojciech Chwastek  – specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej. Jego kariera wojskowo-medyczna jest związana z lotnictwem śmigłowcowym (ratownictwo – ASAR ). Od kilkunastu lat pracuje w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Poznaniu. Doświadczenie zdobywał również w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu, szpitalu HCP – obecnie św. Jana Pawła II, poznańskim pogotowiu ratunkowym, kilku prywatnych gabinetach i klinikach. Jego hobby to góry – trekking z elementami wspinaczki (Alpy, Andy, Himalaje, Ruwenzori), kolarstwo górskie oraz samochody zabytkowe (właściciel alfa romeo Spider, uczestnik rajdów i zlotów). Wielbiciel kawy.

Dlaczego zdecydował się Pan doktor na tę specjalizację?

 Moją pierwszą specjalizacją była interna, ale to anestezjologia sprawiła, że robię to, co mnie kręci. W odróżnieniu od np. chirurgii to specjalizacja dość „czysta”;). Jak mówią starsi koledzy po fachu, „anestezjologia to 90% spokoju i relaksu, a tylko 10% horroru”. Niekiedy wymaga szybkiego podejmowania decyzji i błyskawicznych efektów. Do tego wciągnął mnie fascynujący świat farmakologii – np. leki wywołujące określony efekt i inne natychmiast go znoszące.

Na czym polega specyfika anestezjologii w chirurgii plastycznej?

Niestety nie istnieje tzw. polska szkoła anestezji w chirurgii plastycznej. Nie ma kursów doskonalących czy konferencji, a nawet literatury poświęconej temu tematowi. Na szczęście dostępne są publikacje obcojęzyczne oraz dość bogata baza wiedzy w sieci. Techniki i metody znieczulania w chirurgii ogólnej, kardioanestezji czy ortopedii nie dają się całkowicie przełożyć na chirurgię plastyczną. Trzeba wypracować własne schematy postępowania. Anestezja w chirurgii plastycznej wymaga innego podejścia do pacjenta, który na szczęście jest zdrowy i na zabieg zgłasza się z własnej chęci, ale za to jednocześnie ma inne i nierzadko bardzo wysokie wymagania. Tak więc niezbędna jest nie tylko wiedza stricte medyczna, lecz także z zakresu psychologii kontaktów międzyludzkich. 

Jak się Panu pracuje w Mandali?

Przygodę z Mandalą zacząłem w marcu 2015 roku. Ma najbardziej profesjonalną salę operacyjną, na jakiej dane mi było pracować. Do tego wspaniałe warunki socjalne i lokalowe. Panuje tutaj totalnie bezkonfliktowa atmosfera. Dopiero patrząc na zabiegi wykonywane w Mandali i ich efekty, przekonałem się, że medycyna faktycznie jest sztuką przez duże S.

Proszę nam zdradzić swoją receptę na balans ducha i ciała.

Dzień powszedni: wyspać się – crossfitt – praca – relaks domowy – drink wieczorny.

Czas wolny: rower lub góry – filmy (ale nie telewizja) – drink w doborowym towarzystwie.

Na co dzień – podejście do wszystkiego i wszystkich z dystansem, uśmiechem i optymizmem.

Dziękujemy 🙂