Botox i kwas hialuronowy – fakty i mity

Botox, czyli toksyna botulinowa, oraz kwas hialuronowy to dwa najpopularniejsze preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej. Pierwszy z nich – jad kiełbasiany – redukuje i wygładza zmarszczki, zwłaszcza mimiczne. Można go również stosować profilaktycznie. Kwas hialuronowy to z kolei substancja prawie identyczna z tą, występującą w naszym organizmie. Jej zadaniem jest pobudzenie skóry do regeneracji, poprawa nawodnienia, elastyczności, likwidacja ubytków tkanek.

Na temat botoxu i kwasu pojawia się jednak wiele opinii, które niestety mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, dlatego postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tych preparatów.

1. Działanie botoxu jest natychmiastowe: MIT

Pierwsze zmiany widoczne są po 2-3 dniach od zabiegu, a maksymalny efekt osiągany jest po ok. 10-14 dniach. Inaczej jest w przypadku kwasu hialuronowego. Tu efekty widoczne są od razu i, w zależności od rodzaju kwasu, utrzymują się nawet kilkanaście miesięcy.

2. Zabiegi z użyciem botoxu i kwasu hialuronowego są bolesne: MIT/FAKT

W celu zapewnienia pacjentom pełnego komfortu przez zabiegiem stosuje się znieczulenie miejscowe na 30 min, dzięki czemu jest on praktycznie niebolesny.

3. Po zabiegu należy zostać w domu pewien czas: MIT

Można od razu wrócić do normalnego funkcjonowania, są to tak zwane „zabiegi w przerwie na lunch”.

4. Zabieg można wykonać u kosmetyczki. MIT

Zabieg powinien być przeprowadzany przez doświadczonego lekarza ze stosowną specjalizacją (najlepiej chirurga plastycznego lub dermatologa). Kosmetyczki nie mają uprawnień do wykonywania tego typu zabiegów.

5. Toksyna botulinowa stosowana jest w leczeniu nadpotliwości: FAKT

Botox stosowany jest od dawna w leczeniu nadpotliwości, min pach, stóp, dłoni. Blokuje działanie nerwów, a tym samym pracę gruczołów wydzielania zewnętrznego.

6. Efekty działania kwasu i botoxu utrzymują się do końca życia: MIT

Efekt botoxu utrzymuje się do 6 miesięcy, a kwasu do 12-18 miesięcy, działanie zanika stopniowo.

7. Stosując zabiegi kwasu i botoksu można doprowadzić do uszkodzenia twarzy: MIT

Stosowanie tych preparatów jest bezpieczne, oczywiście pod warunkiem, że zabieg wykonuje lekarz.

8. Toksyna botulinowa stosowana jest do powiększania ust: MIT

Botox stosowany jest do redukcji zmarszczek. Kontur ust poprawia się przy użyciu kwasu hialuronowego. Ten, kto twierdzi, że botoksu używa się do wypełnienia ust, nie ma elementarnej wiedzy na temat tych preparatów.

9. Gdy efekty zabiegów przeminą, skóra będzie wyglądać gorzej. Skóra uzależnia się od preparatów: MIT

Efekty zabiegów kwasu i botoksu są przemijające. Nie ma przymusu ciągłego stosowania ww. preparatów, ale skóra po ich zastosowaniu wygląda lepiej.

10. Zabiegi medycyny estetycznej powodują nienaturalne efekty i zniekształcenia: MIT

Wszystko to kwestia doświadczenia lekarza, umiaru, wyczucia ilości podanego preparatu, oczekiwań pacjenta. Powinniśmy dążyć do maksymalnie naturalnego efektu, podkreślenia atutów urody, harmonii ducha i ciała.

11. Kremy mogą zastąpić zabieg: MIT

Krem działa za zewnętrzną warstwę skóry, natomiast w medycynie estetycznej preparaty wstrzykiwane są w jej warstwy głębokie. Dzięki temu skóra jest bardziej jędrna, elastyczna i nawilżona.