Bikini świętuje 70. urodziny!

Kiedyś – przejaw zmiany kulturowej i obyczajowej, teraz – podstawowy element damskiej garderoby, zwłaszcza tej wakacyjnej. Bikini, bo o nim mowa, obchodzi w tym roku swoje 70-lecie.

Znany nam obecnie strój bikini po raz pierwszy został zaprezentowany we Francji w 1946 roku i była to prawdziwa rewolucja w świecie mody plażowej. W przeciwieństwie do tradycyjnych jednoczęściowych kostiumów kąpielowych odsłaniało bowiem większą część ciała, a zakrywało jedynie miejsca intymne i piersi. Noszenie kilku trójkątów materiału połączonych paskami wymagało wówczas od kobiety nie lada odwagi. Dlatego jako pierwsza pokazała się w nim na basenie modelka-striptizerka Micheline Bernardini.

Czy wiesz, że…

Twórcami pierwszych projektów bikini byli (niezależnie): kostiumograf Jacques Heim, który nazwał swoje dzieło „atome” i reklamował hasłem „najmniejszy kostium kąpielowy świata” oraz inżynier samochodowy Louis Réard – autor kostiumu „mniejszego od najmniejszego”.

W niektórych krajach bikini było jednak jeszcze długo zakazane. A tak naprawdę zaczęło się upowszechniać dopiero w latach 60., gdy nastała rewolucja obyczajowa. Przyczyniły się do tego również gwiazdy filmowe, takie jak Brigitte Bardot, Sophia Loren czy Marilyn Monroe, które jako pierwsze zaczęły chętnie pokazywać swoje ciało. Zresztą od nazwiska tej pierwszej pochodzi typ usztywnionego, eksponującego piersi, stanika.

Czy wiesz, że…

Mozaiki przedstawiające postaci w strojach przypominających współczesne bikini odkryto w willi na Sycylii. Pochodzą one sprzed prawie 2000 lat!

Z czasem pojawiały się kolejne pomysły mające jeszcze bardziej podkreślić kobiece wdzięki. Wprowadzono nowy materiał: lycrę, która dopasowuje się do kształtu ciała, a także bikini transparentne, mini, stringi, a w końcu monokini, czyli strój składający się wyłącznie z majtek i kostium wirtualny – malowany na ciele. Jednocześnie zmieniał się też kanon piękna ciała prezentowanego w stroju kąpielowym. „Bikini body” stało się marzeniem milionów kobiet na całym świecie. Diety, treningi, a także zabiegi medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej pomagały im w osiągnięciu upragnionej figury.

Czy wiesz, że…

Nazwę bikini wprowadził Louis Réard, a pochodzi ona od atolu Bikini, na którym w latach 40. XX w. Amerykanie testowali broń jądrową! Nowy rodzaj kostiumu miał doprowadzić  według niego do prawdziwej eksplozji.

Obecnie wymogi względem ciała nie są tak bardzo rygorystyczne jak kilkanaście lat temu. Na rynku jest też wiele rodzajów i fasonów bikini. Dzięki temu można je dopasować do każdej sylwetki. Najważniejsze bowiem to czuć się dobrze w kostiumie kąpielowym, a przede wszystkim we własnym ciele, nawet jeżeli nie jest to ciało gwiazdy filmowej.