Bezpieczne białe szaleństwo

Sezon narciarski w pełni. Ci, którzy regularnie uprawiają sporty zimowe, wiedzą, że przed wyjściem na stok trzeba się przygotować. Niestety większość osób rozpoczynających przygodę z nartami czy snowboardem zapomina o tym. Tymczasem odpowiedni trening wzmacniający przed wyjazdem w góry, masaże i rozciąganie po intensywnym dniu na stoku pozwolą uniknąć bólów mięśniowych, a przede wszystkim kontuzji.

Trening warto zacząć kilka tygodni przed planowanym wyjazdem w góry. Ćwiczyć należy regularnie. Zaczynamy od ćwiczeń wzmacniających mięśnie i poprawiających wydolność. Te pierwsze gwarantują stabilizację stawów, zwłaszcza kolanowego, który jest najbardziej narażony na kontuzje. Drugie wpłyną korzystnie na naszą kondycję. Często do wypadków na stoku dochodzi właśnie na skutek przemęczenia organizmu, dlatego warto przyzwyczajać go do wysiłku fizycznego poprzez regularne bieganie, jazdę na rowerze czy pływanie.

Ważnym elementem przygotowania do sezonu narciarskiego jest też rozciąganie. Stretching wpływa korzystnie na elastyczność mięśni i ruchomość stawów, co również zapobiega kontuzjom. Warto pamiętać, że podczas jazdy na nartach pracują nie tylko wspomniane mięśnie nóg, lecz także grzbietu oraz brzucha i o nie też należy zadbać, najlepiej pod okiem trenera. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych partnerów. To profesjonalne studia fitness, gabinety fizjoterapii i masażu. Terapia manualna również pomaga pomaga przygotować się do jazdy na nartach czy snowboardzie, a potem przynosi ulgę po wysiłku na stoku: redukuje ból i napięcie mięśni, zwiększa ich elastyczność, poprawia krążenie, wpływa korzystnie na propriocepcję oraz ruchomość stawów, wykazuje działanie relaksacyjne. A jeżeli już doszło do kontuzji, to redukuje czas rekonwalescencji i umożliwia szybki powrót do codziennych czynności oraz sportu. Oczywiście pod warunkiem, że wykonuje go specjalista.

Na koniec jeszcze kilka rad dotyczących już samego zachowania na stoku, dzięki którym można zminimalizować ryzyko wypadku:

– przed zjazdem należy się rozejrzeć, w górę i w dół

– pierwszeństwo ma wolniej jadący narciarz

– nie należy zatrzymywać się na zwężeniach, zakrętach i w mniej widocznych miejscach

– w razie wypadku przed poszkodowanym ustawia się skrzyżowane narty i wzywa pomoc

– przed sezonem należy starannie przygotować sprzęt narciarski (zwłaszcza wiązania) i zawsze jeździć w kasku narciarskim!

Mandala poleca:

CHIROMED

ul. Obornicka 8a

Suchy Las, Jelonek

www.chiromed.pl

MASAY STUDIO

ul. Czarna Rola 35

Poznań

www.masay.pl

NIKU FITNESS

ul. Piątkowska 200

Poznań

www.niku.pl

NIKU REHAB

ul. Piątkowska 200

Poznań

www.niku.pl

STUDIO 35 KAROL ABRAMEK

ul. Czarna Rola 35

Poznań

www.czarnarola.pl

GABINET REHABILITACJI I TERAPII

MANUALNEJ AGNIESZKA ŚWIERCZAK

ul. Jana Pawła II 26

Poznań

www.osteopatia-zdrowie.pl

YASUMI INSTYTUT ZDROWIA I URODY

ul. Obornicka 8

Suchy Las, Jelonek

www.suchylas.yasumi.pl