Aloes – w duecie z naturą

Aloes to roślina należąca do rodziny gruboszowatych – sukulentów, które są przystosowane do życia w warunkach ograniczonego dostępu do wody. Występuje między innymi na Półwyspie Arabskim i w Afryce. W Polsce – niegdyś popularna roślina doniczkowa – teraz dzięki swoim niezwykłym właściwościom coraz częściej stanowi składnik leków, suplementów diety i kosmetyków.

Aloes wspomaga odporność, zarówno tę psychiczną, jak i fizyczną, co jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Stymuluje układ immunologiczny, dzięki czemu organizm sam zaczyna zwalczać choroby. Poza tym wykazuje działanie przeczyszczające, odtruwające, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Zawiera szereg mikroelementów, witamin i innych związków, które wpływają korzystnie zarówno na nasz wygląd, jak i zdrowie. Na rynku można znaleźć wiele preparatów leczniczych z aloesem: tabletek, soków, kropli (np. do oczu), a także stosowanych zewnętrznie maści czy kremów. Aloes wykazuje bowiem silne działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, kojące i regenerujące. Już nasze babcie stosowały jego sok i miąższ na różnego rodzaju rany, oparzenia, owrzodzenia. Współcześnie coraz chętniej czerpiemy z tej wiedzy ludowej, wykorzystując aloes nie tylko jako środek leczniczy, lecz także kosmetyczny.

Można go stosować zewnętrznie w postaci okładów, kompresów, samodzielnie przyrządzonych lub gotowych maseczek, toników, a także jako dodatek do kremów i balsamów. Preparaty te doskonale się wchłaniają, wnikają w głębokie warstwy skóry, dostarczając jej substancji odżywczych. Aloes nawilża, łagodzi i tonizuje, dlatego polecany jest także do cery wrażliwej. Można go stosować bez względu na wiek. U młodszych osób pomaga w walce z trądzikiem, u starszych zwiększa syntezę kolagenu i elastyny, a tym samym poprawia jędrność, elastyczność skóry i spowalnia procesy starzenia. Co ciekawe, aloes działa też jako naturalny filtr przeciwsłoneczny – chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, o czym warto pamiętać nie tylko latem, lecz także zimą!

Jak widać, aloes to kolejna po dzikiej róży, czarnym bzie i kasztanowcu niezwykła roślina, która wykazuje szereg dobroczynnych dla ludzkiego organizmu właściwości. Wpływa korzystnie na nasze zdrowie, sylwetkę (oczywiście w połączeniu ze zbilansowaną dietą i ćwiczeniami :-)) oraz urodę. Podnosi poziom energii, a według niektórych uznawana jest nawet za afrodyzjak. Działa więc kompleksowo: poprawia nasze samopoczucie i pomaga odzyskać balans ciała i ducha.

Czy wiesz, że właściwości aloes doceniano już kilka tysięcy lat temu? Prawdopodobnie był stosowany w starożytnym Egipcie (przez samą Kleopatrę!), Chinach, Grecji i Rzymie. Wzmianki o nim pojawiły się również w Ewangelii św. Jana oraz hinduistycznym dziele Rasarnawa.

Jeżeli chcesz zasięgnąć profesjonalnej porady dotyczącej diety, w tym stosowania suplementów, a także informacji na temat sposobów leczenia chorób skóry (na przykład trądziku), zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami: dietetykiem oraz dermatologiem.