7 dni 7 przyjemności – NOS

Uczyliśmy się już pielęgnować naszą cerę, nogi, a nawet pośladki. Dziś powrócimy do tematu twarzy, ale zajmiemy się jej jedną częścią – nosem. Tradycyjnie podpowiemy, jak o niego dbać w siedmiu krokach.

Dzień 1 Chroń

Nos należy chronić. Zarówno zimą, jak i latem. Przed słońcem i mrozem. Skóra na nim jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni UV, łatwo ją podrażnić, a nawet poparzyć. Pierwszym objawem jest oczywiście pieczenie i zaczerwienienie skóry. Dlatego nie zapominaj o aplikacji kremów ochronnych, również zimą, gdyż słońce bywa wówczas zdradliwe.

 

Dzień 2 Oczyszczaj

O oczyszczaniu skóry twarzy, również nosa, pisaliśmy już na naszym blogu. Tym razem mamy na myśli jego oczyszczanie od środka! Nos jest codziennie narażony na zanieczyszczenia środowiska, alergeny, suche powietrze, klimatyzację, wirusy i bakterie. Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena, a w razie choroby – wdrożenie odpowiedniego leczenia, gdyż wbrew powszechnej opinii, nieleczony katar czasami nie przechodzi w tydzień i może się przerodzić w choroby gardła lub zatok.

 

Dzień 3 Nawilżaj

Wspomniane suche powietrze źle wpływa na śluzówkę nosa, podrażnia ją, a przez to staje się ona bardziej podatna na wszelkie zakażenia. Stosowanie wody morskiej, soli fizjologicznej czy innych dostępnych na rynku preparatów pozwala nie tylko oczyścić nos z zanieczyszczeń, lecz także utrzymać go w dobrej kondycji. Jednocześnie pamiętajmy o nawilżaniu pomieszczenia, w którym się znajdujemy, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

 

Dzień 4 Akceptuj lub zmień 🙂

Oczywiście nos to nie tylko narząd układu oddechowego. To również część naszej twarzy, która niestety części osób przysparza wielu kompleksów. Rhinoplastyka jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Również do naszej kliniki zgłasza się wielu pacjentów niezadowolonych z wyglądu swojego nosa. U części z nich jest to nie tylko problem estetyczny, lecz także zdrowotny. Dlatego nie należy go lekceważyć.

 

Dzień 5 Nasza prywatna broń

Nos to także zmysł węchu. Co prawda u ludzi nie jest tak dobrze wykształcony jak u innych ssaków, ale nie możemy narzekać. Potrafi ostrzec nas przed niebezpieczeństwem, trującą substancją czy na przykład nieświeżym jedzeniem.

 

Dzień 6 Odkryj swój zapach!

Czy wiesz, że dzięki pomocy senselierów można odnaleźć, a nawet stworzyć swój własny niepowtarzalny zapach perfum? Jego wybór zależy od indywidualnych preferencji, stylu bycia, ubierania się, czy cech charakteru. A jak wiemy, zapach ma ogromne znaczenie w życiu codziennym, a także przy… doborze partnera czy partnerki.

 

Dzień 7 Oddychaj!

W niedzielę, po całym tygodniu zazwyczaj ciężkiej pracy, zrelaksuj się. Odetchnij pełną piersią i oczywiście nosem :). Najlepiej na świeżym powietrzu. Tylko pamiętaj, żeby najpierw sprawdzić poziom zanieczyszczeń i czy przypadkiem w Twoim mieście nie ogłoszono właśnie alertu smogowego.