5 najczęściej zadawanych pytań na temat balonu żołądkowego

O zaletach balonu żołądkowego pisaliśmy już na naszym blogu. Dzięki niemu osoby otyłe, które nie mogą schudnąć lub zmagają się z efektem yo-yo, mają szansę zrzucić zbędne kilogramy, zmienić styl życia, poprawić stan zdrowia, a co za tym idzie, poczuć się dobrze ze sobą. Mimo że zabieg jest nieinwazyjny i bezpieczny, to nadal wielu pacjentów dręczą pewne obawy. Dziś postaramy się rozwiać niektóre z nich.

1. Czy umiejscowienie balonu w żołądku jest procedurą inwazyjną i wiąże się z bólem?

Zabieg umiejscowienia balonu jest nieinwazyjny. Trwa maksymalnie 30 minut. W tym czasie za pomocą endoskopu balon jest wprowadzany przez usta, a następnie napełniany sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Zabieg przeprowadza się w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, a więc pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Na drugi dzień może opuścić klinikę, a po kilkudniowej rekonwalescencji wrócić do codziennych aktywności. 

2. Czy balon polecany jest wszystkim osobom, które chcą zrzucić wagę?

Balon żołądkowy jest przeznaczony dla osób otyłych o wskaźniku BMI 27 lub większym, zmagających się z efektem yo-yo, a więc tym, którym nie udaje się schudnąć i utrzymać nowej masy ciała. Ostateczna decyzja i kwalifikacja do zabiegu przeprowadzana jest w czasie konsultacji wstępnej na podstawie wywiadu lekarskiego. 

3. W jaki sposób działa balon?

Balon umieszczany jest w żołądku na okres 6 miesięcy. W tym czasie częściowo go wypełnia, dzięki czemu pacjent odczuwa większą sytość po spożyciu dużo mniejszej porcji posiłku niż zazwyczaj. To z kolei ułatwia zmianę nawyków żywieniowych i gwarantuje trwały efekt utraty wagi, nawet do 20 kg. Oczywiście najlepiej pod kontrolą lekarza lub dietetyka.

4. Czy balon może pęknąć?

Jak przy każdym innym zabiegu, również po umiejscowieniu balonu żołądkowego, mogą wystąpić objawy niepożądane i powikłania. Najczęściej są to przejściowe nudności i wymioty. Może się również zdarzyć, że balon pęknie. To jednak bardzo rzadkie przypadki i nie następują wskutek wykonywania zwykłych czynności przez pacjenta. Jeżeli tak jednak by się zdarzyło, zazwyczaj z powodu wady produktu, to resztki balonu zostaną usunięte, a stosowany do jego wypełnienia roztwór soli fizjologicznej – wydalony z organizmu.

5. Czy mając balon żołądkowy, można normalnie jeść?

W ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu należy przyjmować płynne pokarmy. Po około tygodniu następuje powolny powrót do standardowych posiłków (oczywiście najlepiej w ich zdrowszej wersji). Spożywane porcje są jednak o wiele mniejsze niż przed zabiegiem i dzięki temu pacjent z łatwością przyzwyczaja się do nowego stylu życia.

3 4

Masz więcej pytań?

Umów się na konsultację z naszym lekarzem specjalistą >>

Rozważ naszą PROMOCJĘ na balon żołądkowy!

Pakiet promocyjny zawiera:
• zabieg wszczepienia oraz usunięcia balonu żołądkowego w cenie 7900 zł zamiast 9500 zł
• bezpłatne wizyty kontrolne u chirurga po zabiegu
• 50% rabatu na konsultację dietetyczną u naszej dietetyk dr Angeliki Kargulewicz, by prawidłowo ustawić dietę w trakcie i po kuracji