5 kroków do pięknej skóry latem

Lato to czas, kiedy chcemy, aby nasza skóra wyglądała szczególnie dobrze. Z drugiej strony jednak to właśnie teraz jest ona narażona na działanie wielu negatywnych czynników zewnętrznych. Dlatego należy o nią dbać każdego dnia. 

  1. Ochrona

Latem powinniśmy szczególnie zadbać o ochronę naszej skóry. Promieniowanie UV ma oczywiście swoje zalety: bierze udział w syntezie witaminy D3, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania np. układu kostnego. Poza tym promienie słoneczne nadają naszej skórze pożądany przez wiele osób brązowy odcień, a co najważniejsze – poprawiają nastrój i samopoczucie. Jednak jak wszyscy wiemy, w nadmiarze są szkodliwe. Powodują poparzenia i zmiany skórne, które z czasem mogą się przekształcić nawet w zmiany nowotworowe. Słońce przyspiesza też powstawanie zmarszczek. Pod jego wpływem nasza skóra traci elastyczność i jędrność. Dlatego należy ją chronić: unikać ekspozycji na słońce w godzinach okołopołudniowych, osłaniać najwrażliwsze części ciała, a przede wszystkim stosować kremy ochronne z filtrem. I to nawet SPV 50 w przypadku jasnej karnacji i/lub w pierwszych dniach ekspozycji na słońce.

 

  1. Konsultacje dermatologiczne

Jeżeli mimo stosowania kremów ochronnych z filtrem zauważymy na swojej skórze niepokojące zmianę, to warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Zwłaszcza jeżeli zmiana ta nie jest symetryczna, jednorodna pod względem zabarwienia, powiększa się lub jeżeli pojawia się wydzielina i ból. Lekarz zdecyduje o sposobie leczenia. Poza tym może doradzić nam, jak pielęgnować skórę przez cały rok, tak aby wyglądała dobrze i to nie tylko latem. Trzeba bowiem pamiętać, że niektórych zabiegów nie można wykonywać o tej porze roku.

 

  1. Nawilżanie i nawadnianie

Po opalaniu, a nawet po zwykłym codziennym pobycie na słońcu, nasza skóra może być odwodniona, przesuszona, a nawet podrażniona, a tym samym bardziej narażona na schorzenia dermatologiczne. O tym, że należy ją nawilżać codziennie, pisaliśmy już wielokrotnie na naszym blogu. Tym bardziej w okresie letnim. Dobrej jakości krem to podstawa. Pomocne w nawilżaniu są także różnego rodzaju oleje (ale pod warunkiem, że są dobrze dobrane do rodzaju cery i prawidłowo stosowane), maseczki, serum, mgiełki. Nie wolno też zapominać o spożywaniu dużej ilości płynów i to nie tylko w upalne dni. Podstawę powinna stanowić woda, a nie słodkie napoje, soki, kawa czy alkohol.

 

  1. Odżywianie i regeneracja

Skoro o diecie mowa, to latem mamy dostęp do rozmaitych gatunków lokalnych warzyw i owoców. Należy z tego skorzystać i zadbać o prawidłowe odżywienie naszego organizmu nie tylko z zewnątrz, lecz także od środka. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu, zachęcamy do kontaktu z dietetyczką Mandala Beauty Clinic dr Angeliką Kargulewicz.

A jeżeli myślisz o zabiegach regenerujących, to koniecznie skonsultuj się z naszą specjalistką dermatologii i medycyny estetycznej. Dr n. med. Małgorzata Czerniawska-Grzesińska doradzi, jakim procedurom można poddać się latem. Jedną z nich jest Scarlet RF – technologia łącząca laser, fale radiowe i elektrody-mikroigły, która rozświetla cerę, odmładza, redukuje zmarszczki i blizny, a także minimalizuje działanie gruczołów łojowych, co może zainteresować o tej porze roku zarówno panie, jak i panów.

 

  1. Relaks

Lato to jednak przede wszystkim czas urlopów, podróży, odpoczynku. Dla naszego dobrego samopoczucia, ale także dla wyglądu i stanu skóry, relaks jest równie ważny jak zbilansowana dieta, pielęgnacja czy zabiegi medycyny estetycznej. Stres, brak odpowiedniej ilości snu, używki osłabiają odporność naszego organizmu i wpływają negatywnie także na cerę. Dlatego nie zapominajmy o równowadze ducha i ciała, latem przecież szczególnie łatwo o nią zadbać.