15 października  – Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Rak piersi to najczęściej występujący typ nowotworu u kobiet. Zazwyczaj diagnozuje się go u pacjentek między 50 a 70 rokiem życia, ale to niestety nie oznacza, że problem nie dotyczy też osób młodszych. Dlatego dziś, z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, chcielibyśmy przypomnieć wszystkim kobietom, jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów, niezależnie od wieku.

Podstawą diagnostyki jest samokontrola piersi, regularne badania lekarskie i USG oraz w starszym wieku – mammografia. To od stadium zaawansowania choroby zależy bowiem dalsze postępowanie i sukces terapii. Nowotwór wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia. Choć często wiąże się z koniecznością wdrożenia radio– i chemioterapii lub przeprowadzenia mastektomii. W takich przypadkach poza usunięciem nowotworu dla większości kobiet ważne jest odzyskanie dawnego wyglądu. 

U kobiet po zabiegu mastektomii przeprowadza się rekonstrukcję piersi. Można ją wykonać za pomocą endoprotezy wprowadzanej pod mięsień piersiowy lub przeniesienia płata skórno-mięśniowego z podbrzusza. Coraz częściej do formowania piersi stosuje się również autoprzeszczep tkanki tłuszczowej pobranej od pacjentki. W Mandala Beauty Clinic tego typu zabiegi wykonujemy przy użyciu nowoczesnej techniki ultradźwiękowej Vaser Lipo Hi Definition 3&4D, o której już wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu. 

Leczenie nowotworów zazwyczaj wiąże się z chemio- i radioterapią, które mają wiele skutków ubocznych, w tym łysienie. Dlatego w takich przypadkach wskazane mogą być procedury wspomagające porost włosów, a nawet ich przeszczep. W Mandala Beauty Clinic, również we współpracy z Fundacją Rak’n’Roll, przeprowadzamy tego typu zabiegi. Dzięki nim kobiety, które wygrały walkę z nowotworem, mogą odzyskać naturalny wygląd, a także często utracone poczucie własnej wartości i kobiecości. To z kolei wpływa korzystnie na ich powrót do normalnego życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Tego życzymy wszystkim naszym pacjentkom!