Zwierciadło duszy – oczy

Wygląd oczu i ich najbliższej okolicy ma bardzo duży wpływ na wyraz całej twarzy. To oczy najczęściej informują innych o naszym wieku czy stanie zdrowia. Niestety nie zawsze kremy czy kompresy wystarczą, aby wyglądać młodo i świeżo. Czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna. O tym porozmawiamy z właścicielem Mandala Beauty Clinic drem Samirem Ibrahimem.

Kto najczęściej korzysta z zabiegów plastyki powiek?

Plastyka powiek to zabieg usuwający przede wszystkim nadmiar skóry, jak również przepukliny tłuszczowe powiek: górnej i dolnej. Może skorygować ich opadanie lub tzw. worki pod oczami. Zazwyczaj to te cechy powodują, że pacjent wydaje się starszy, bardziej zmęczony, a czasami przy nasilonych zmianach gorzej widzi. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg ten nie usuwa zmarszczek, kurzych łapek i nie eliminuje ciemniejszych przebarwień pod oczami. Najlepszymi kandydatami do chirurgicznej korekcji powiek są zarówno kobiety, jak i mężczyźni, cieszący się dobrym zdrowiem, którzy mają realne oczekiwania co do efektów. Większość osób zgłaszających się na zabieg ma powyżej 30 lat, ale zdarzają się też pacjenci młodsi, u których worki pod oczami występują rodzinnie.

Jakie metody można wykorzystać, aby poprawić wygląd oczu, czy zawsze potrzebny jest skalpel?

Niezmiernie ważna jest wstępna konsultacja. Służy ona dokładnemu omówieniu oczekiwań pacjenta oraz ocenie stanu powiek. W jej trakcie pacjent wraz z chirurgiem podejmują decyzję co do zakresu korekcji, czy operować zarówno powieki górne i dolne, czy tylko jedne z nich, czy po zabiegu konieczne będą inne procedury poprawiające wygląd oczu. Plastyka powiek może też być uzupełnieniem liftingu całej twarzy. Oczywiście, nie zawsze pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu operacyjnego. Czasem wystarczy podać Botox lub wypełniacz, by poprawić wygląd okolic oczu.

Zazwyczaj pierwsze zmarszczki widzimy właśnie wokół oczu. Czy to oznacza, że skóra tej części twarzy starzeje się szybciej?

Proces starzenia się skóry jest naturalnym procesem fizjologicznym, rozpoczynającym się już od 20. roku życia. Wiąże się on ze stopniowym zmniejszaniem ilości wody w organizmie, przez co spowolnieniu ulegają procesy przemiany materii, a komórki powoli obumierają. Z wiekiem skóra staje się cieńsza, gdyż zmniejsza się liczba komórek tłuszczowych w jej głębokich warstwach. U kobiet proces ten jest szczególnie zauważalny w okresie okołomenopauzalnym, kiedy spada poziom hormonów płciowych. Jeśli chodzi o skórę wokół oczu, to jest ona 4-5 razy cieńsza niż w innych miejscach na twarzy i ma grubość tylko 0,3-0,5 mm (a z wiekiem staje się jeszcze cieńsza). Znajduje się w niej niewiele gruczołów łojowych, przez co nie ma zapewnionej odpowiedniej bariery hydrolipidowej i łatwo się przesusza. W efekcie szybciej wiotczeje, jest bardzo wrażliwa, podatna na alergie. Brakuje jej też mocnego podparcia, gdyż nie posiada podściółki składającej się z komórek tłuszczowych, a sieć włókien kolagenowych i elastynowych jest w tym miejscu rzadsza. Nie bez znaczenia jest również fakt, że liczne mięśnie okolic oczu należą do najbardziej aktywnych mięśni w ciele człowieka. Oko wszak mruga około 10 tysięcy razy w ciągu doby, a twarz swoją mimiką wyraża emocje i reaguje na bodźce zewnętrzne. W rezultacie z biegiem lat pojawiają się liczne drobne zmarszczki, szczególnie po zewnętrznej stronie oka, zwane kurzymi łapkami. Poza tym w skórze wokół oczu słabiej krąży krew i limfa. Limfa tworzy zastoje, powodując powstawanie opuchnięć. Gdy produkty przemiany materii nie docierają do naczyń chłonnych, często tworzą się tzw. worki i cienie pod oczami. Płynąca wolniej krew dostarcza natomiast mniej substancji odżywczych, potrzebnych skórze do regeneracji. Wraz z upływem czasu widać również długotrwałe działanie sił grawitacji, objawiające się opadniętymi powiekami i pogłębiającymi się workami pod oczami. Dlatego właśnie na skórze wokół oczu najszybciej widać pierwsze zmarszczki i zmiany. Warto jednak pamiętać, że o stanie skóry decydują nie tylko czynniki wewnętrzne, takie jak zegar biologiczny, geny i choroby, lecz także zewnętrzne, np. środowisko, dieta, sen, używki i pielęgnacja skóry. To one w 80 procentach decydują o wyglądzie naszej skóry i tempie jej starzenia się. Dlatego właśnie o ciało należy dbać kompleksowo, co zawsze podkreślamy w Mandala Beauty Clinic.

W jaki więc sposób dbać o okolice oczu, aby zapobiegać zmarszczkom?

Nie ma recepty, która zapewni całkowity brak zmarszczek pod oczami, są jednak sposoby, dzięki którym możemy ich pojawienie się opóźnić. Przede wszystkim bardzo szkodliwe dla skóry jest działanie słońca – powoduje jej przedwczesne starzenie się. Okulary przeciwsłoneczne chronią oczy i zapobiegają ich mrużeniu, a tym samym powstawaniu zmarszczek. Na jakość naszej skóry negatywny wpływ ma też oczywiście palenie papierosów, dlatego warto rzucić ten nałóg, nie tylko dla zdrowia, lecz także urody. A jeśli chodzi o codzienną pielęgnację, to kluczowym elementem jest nawilżanie skóry, zwłaszcza tej wokół oczu.

Wspomniał Pan doktor o genach, czy są narodowości przodujące w korzystaniu z tego typu zabiegów?

Plastyka powiek największą popularnością cieszy w krajach dalekiej Azji: Japonii, Korei i Chinach. Panie poddają się zabiegowi blepharoplastyki, gdyż dzięki usunięciu nadmiaru skóry z górnej powieki czują, że są bardziej podobne do kobiet Zachodu.

Czy zabiegi powiek wykonuje się ze względów estetycznych czy również wskazań zdrowotnych?

Z jednego i drugiego powodu. Wskazania zdrowotne to najczęściej ograniczenie pola widzenia, opadanie, podwinięcie i wywinięcie powiek, guzy, przykurcze, niedomykalność. Do wskazań estetycznych należą na przykład wiotkie powieki i przepukliny powiekowe.

Czy wykonuje się również zabiegi rekonstrukcyjne tej części twarzy?

Zabiegi rekonstrukcyjne wykonuje się zazwyczaj w celu odtworzenia uszkodzonych tkanek, przywrócenia ich prawidłowego wyglądu i czynności, które zostały zaburzone w przebiegu choroby, np. nowotworowej, wad wrodzonych, po uszkodzeniach ciała w wyniku wypadków bądź oparzeń oraz jako powikłanie leczenia chirurgicznego.

Czy zabiegi wokół oczu mają korzystny wpływ na nasz wzrok?

Nadmiar skóry oraz znaczne opadanie powiek górnych powodują ograniczenie pola widzenia. Dlatego zabieg korekcji tych wad wpływa pozytywnie na wzrok.

Jak długo trwa rekonwalescencja, po jakim czasie można powrócić do codziennych czynności?

Jeśli operowane są tylko powieki górne, okres rekonwalescencji jest bardzo krótki i trwa kilka dni (5-7). W przypadku zabiegów powiek dolnych ten okres może się trochę wydłużyć. W ciągu pierwszych dwóch dni po operacji należy się oszczędzać, aby nie powstały krwiaki. Po tym czasie można założyć ciemne okulary i powrócić do codziennych czynności. Jeżeli obrzęk nie jest zbyt duży, to już w pierwszej dobie można pracować przy komputerze, oglądać telewizję i czytać książki. Przez około tydzień nie należy natomiast stosować soczewek kontaktowych ani makijażu powiek, spożywać alkoholu, a przez dwa, trzy tygodnie – wstrzymać się z uprawianiem sportu.

Czy po zabiegu widoczne są jakieś blizny?

Blizny pooperacyjne najczęściej są całkowicie niezauważalne, jednak u niektórych pacjentów mogą one być zaróżowione nawet przez parę miesięcy (oczywiście można je zatuszować makijażem). W razie potrzeby stosujemy zabiegi medycyny estetycznej, np. laser frakcyjny, by poprawić jakość blizn. Ale decyzję o tym jak zwykle podejmuje lekarz wraz z pacjentem, w duecie.

 

dr Samir Ibrahim

Dr Samir Ibrahim

Chirurg plastyczny, właściciel 

Specjalista Chirurgii Plastycznej i Estetycznej, Chirurgii Odtwórczej Włosów oraz Laserowej Ginekologii Estetycznej LVR.