Z włosem i pod włos

Włosy to nie tylko ochrona wrażliwej skóry głowy. Mówią o naszym nastroju, dają informację o stanie  zdrowia, dzięki nim możemy wyrazić swój styl i charakter. W wielu kulturach stanowią ważny element urody i statusu społecznego. Spełniają więc większą rolę w codziennym życiu niż nam się wydaje. Ich utrata to przykry problem, nie bez wpływu na nasze samopoczucie.

Skąd ten kłopot?
Jeśli można wykluczyć konsekwencje pourazowe, nie chorujemy i nie przyjmujemy leków powodujących wypadanie włosów, to najpewniej cierpimy na łysienie pierwotne. Jego przyczyna rozgrywa się na poziomie genów. Tak zwane łysienie androgenowe występuje zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Wbrew pozorom nie jest oznaką starzenia się. Pojawia się po zakończeniu okresu dojrzewania niezależnie od wieku, a więc także u młodych osób. U kobiet nie stwierdzono jednoznacznie, co powoduje wypadanie włosów. Mogą to być zmiany hormonalne w wyniku ciąży, menopauzy czy po całkowitej histerektomii. Winę u mężczyzn ponosi dihydrotestosteron (DHT). Nadwrażliwość na tę aktywną formę testosteronu powoduje kurczenie mieszków włosowych, a dalej osłabienie włosa i jego obumieranie.

Mimo zaawansowanej wiedzy medycznej, łysieniu androgenowemu nie jesteśmy w stanie zapobiec. Istnieją natomiast skuteczne sposoby transplantacji, które w trwały sposób niwelują problem. Każda transplantacja zaczyna się od konsultacji lekarskiej. Spotkanie pozwala na bezpośrednie zrozumienie problemu przez lekarza, obejrzeniu struktury włosa i przede wszystkim – rozmowę na temat wyboru metody. Specjalista radzi, która opcja jest najlepsza dla pacjenta, opowiada o przebiegu przeszczepu oraz odpowiada na wszystkie niepewności i pytania.

Należy pamiętać, że często reklamowane „nowoczesne technologie” leczenia łysienia to zwykle zabiegi z użyciem lekko odświeżonego przez producenta sprzętu. W Mandala Clinic oferujemy dwie sprawdzone i jak dotąd najskuteczniejsze metody przeszczepu, które gwarantują pewny efekt i bezpieczeństwo pacjenta: Strip i FUE. Oba zabiegi polegają na pobraniu w różny sposób włosów z okolicy dawczej i wszczepienia ich w miejsce biorcze.

Metody
Strip to wypróbowany sposób transplantacji, który bardzo się rozwinął. Polega na pobieraniu kilku mieszków włosowych w jednym mikroprzeszczepie (zwanym graftem). W tym celu wycinany jest fragment skóry z boku lub z tyłu głowy, gdzie włosy rosną permanentnie i nie podlegają wypadaniu. Wykonujący zabieg dzieli wycinek na odrębne przeszczepy, tzn. jednostki cebulowe. Jeden przeszczep zawiera jeden, dwa lub trzy włosy. Po przygotowaniu skóry w obszarze biorczym wszczepiane są już docelowo mikroprzeszczepy. Proces gojenia trwa zwykle ok. 3 miesięcy.

Metoda FUE, czyli Follicular Unit Extraction, jest młodszą alternatywą dla Strip. Ta technika minimalizuje ingerencję chirurgiczną, a tym samym zmniejsza czas rekonwalescencji do kilku (zwykle 7) dni po zabiegu. Ponieważ FUE nie wymaga użycia skalpela, nie pozostawia po sobie szwów i blizn, a więc świetnie nadaje się dla osób chcących golić głowę lub ścinać włosy bardzo krótko. Przygotowanie do zabiegu wymaga, aby okolica biorcza była jak najlepiej dostępna dla lekarza – z tego powodu zazwyczaj fragment biorczy jest ogolony. Mieszki włosowe pobierane są pojedynczo przez ostrożne oddzielenie od tkanki, aby nie uległy uszkodzeniu. W jednym zespole mieszkowym znajduje się od 1 do 4 włosów. Po pobraniu mieszka za pomocą specjalnego narzędzia, kondycja przeszczepu sprawdzana jest pod mikroskopem. Faktycznie zdrowe i nieuszkodzone mieszki wszczepiane są do okolicy biorczej.

W dobrych rękach
Warto zaznaczyć, że obecnie transplantacja włosów to zabieg nie tyle skomplikowany, co wymagający ogromnej precyzji. W metodzie Strip kluczowe jest doświadczenie chirurga, który dokonuje transplantacji bez pomocy maszyny. Estetyczny efekt końcowy oraz mało widoczną bliznę obszaru dawczego może zapewnić tylko profesjonalny zespół z odpowiednim przygotowaniem. Przy zabiegu FUE precyzja i doświadczenie chirurga decyduje o naturalnym ułożeniu przeszczepianych włosów, odpowiednim nacięciu okolicy biorczej i ilości nieuszkodzonych pobrań.

Specjaliści  Mandali
Dr Samir Ibrahim to członek Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów (International Society of Hair Restoration Surgery – ISHRS). Do tej pory wykonał ponad 15 000 przeszczepów. Do jego szczególnych osiągnięć należy zaliczyć nagrodę za wykonanie pierwszego przeszczepu włosów w bliźnie. Był też jednym z pierwszych chirurgów, który przeszczepił włosy na klatce piersiowej. Nasz zespół składa się też z wykwalifikowanych instrumentariuszy, którzy zapewniają odpowiednią opiekę medyczną przy tego typu zabiegach. Wszyscy pacjenci mogą więc być pewni, że w Mandala Clinic „włos im z głowy nie spadnie”.