Metamorfoza – superbohaterka na diecie

Większość pacjentów, których przedstawialiśmy w naszym cyklu METAMORFOZY, wymagała interwencji chirurga plastycznego. Ale nie wszyscy. Zdarzają się przypadki, gdy zamiast przysłowiowego skalpela wystarczy zbilansowana dieta rozpisana przez naszą dietetyk dr Angelikę Kargulewicz. Jedną z takich osób jest 35-letnia pani Honorata, niezwykła, pełna pozytywnej energii osoba, która pod opieką naszej dietetyczki zrzuciła ponad 20 kilogramów!

Jak trafiła Pani do Mandala Beauty Clinic i z jakim problemem?

Moim problemem była otyłość. Przy wzroście 171 cm ważyłam 91 kilogramów! Nie był to jednak mój jedyny problem zdrowotny. Mimo młodego wieku przeszłam już parę operacji na kolana, cierpiałam na żylaki kończyn dolnych, do tego stan zapalny. Tusza nie pomagała. Mój chrzestny, który jest lekarzem, powiedział, że mnie zoperuje, ale muszę schudnąć. Brakowało mi wiary. Stwierdziłam, że może mnie skierować, gdzie chce, bo to i tak nic nie da. To się zmieniło, gdy trafiłam do pani Angeliki w Mandali. Postanowiłam schudnąć nie tylko do operacji, lecz całkowicie zmienić swój tryb i styl życia. Pani Angelika ustawiła mi dietę, której przestrzegałam w każdym szczególe. Byłam z nią w stałym kontakcie, w razie wątpliwości pytałam o wszystko, np. o przyprawy. Pilnowałam 5 posiłków dziennie, nawet gdy nie chciało mi się za bardzo jeść. 

 3 4

Kiedy zauważyła Pani pierwsze efekty diety?

Dość szybko. Do Mandali trafiłam w kwietniu. Po 3-4 miesiącach coś się ruszyło. Po wakacjach byłam już zupełnie inną osobą. Zmieniłam też styl ubierania się. Do tej pory preferowałam glany, moro. Teraz zaczęłam nosić sukienki! Moje otoczenie też zauważyło tę przemianę. Wszyscy pytali, jak tego dokonałam. Nie wierzyli, że to za sprawą samej diety. Co najważniejsze, efekty utrzymują się do dziś.

 

Jak zmiana wyglądu wpłynęła na Pani życie?

Utrata wagi dała mi jeszcze większą motywację i energię do działania. Wcześniej często byłam senna, zmęczona (zarówno przez tuszę, jak i leki sterydowe, które przyjmuję – zresztą one również przyczyniły się do mojej nadwagi). Może nie jestem jeszcze idealna, coś zostało tu i ówdzie, ale bez porównania lepiej wyglądam i lepiej się czuję. Ból kolan minął – znowu mogę jeździć na rowerze i w końcu po 13 razach zdałam prawo jazdy! 

Stałam się też bardziej odważna, pewna siebie. To jest niezwykle istotne w pracy, którą wykonuję. 

honorata_pion

No właśnie! Proszę nam coś opowiedzieć o Pani działaniach.

Na co dzień uczę religii. Oprócz tego działam jako wolontariusz na rzecz misji. W szkołach i przedszkolach opowiadam dzieciom o Afryce, życiu ich rówieśników, ubóstwie, głodzie, a nawet wojnie. To ciężki temat, ale widzę, że dzięki tym rozmowom zmienia się ich podejście do wojny. Przy okazji szerzymy wiedzę na temat kultur innych krajów, ostatnio np. Tajlandii, Libanu, Syrii. Poza tym odwiedzamy oddziały dziecięce w szpitalach, hospicja, gdzie organizujemy spotkania z różnymi osobami, zbiórki rzeczy (np. zabawek) dla najbardziej potrzebujących. 

 Jaka jest Pani recepta na balans ducha i ciała?

Przede wszystkim zdrowy tryb życia, dieta, odrzucenie fast foodów i w ogóle pośpiechu. Powinniśmy zwolnić tempo, dostrzegać innych, ich potrzeby, cieszyć się tym, że można pomóc, odczuwać radość z dawania, nie tyko brania, i z tego, że można być dla innych i się spełniać w ten sposób.

 

Studium przypadku

Kobieta 35 lat, wzrost 171 cm

Stan kliniczny: nadwaga, PCOS, zaburzenia gospodarki węglowodanowej (insulinooporność), astma, tarczyca.

Dieta: przykładowy jadłospis

PRZED DIETĄ

 • Masa ciała: 90.7 kg
 • BMI: 31.01 kg/m(NORMA: 18.5 – 24.9 kg/m2)
 • Zawartość tkanki tłuszczowej: 43.8 % (Norma: do 32 %)
 • Zawartość wody: 40.5 % (norma: 45 – 60 %)
 • Wskaźnik tkanki tłuszczowej trzewnej: 8 (norma: 1 – 12)
 • Zawartość tkanki mięśniowej: 48.4 kg
 • Wiek metaboliczny: 48 lat
 • Podstawowa przemiana materii: 1597 kcal

 

PO 6 MIESIĄCACH STOSOWANIA DIETY

 • Masa ciała: 69.95 kg  13.5 kg (od początku działania 20.75 kg)
 • BMI: 23.92 kg/m(NORMA: 18.5 – 24.9 kg/m2)
 • Zawartość tkanki tłuszczowej: 34.1 % (Norma: do 32 %)  6.9 %
 • Zawartość wody: 46.5 % (norma: 45 – 60 %)  4.2 %
 • Wskaźnik tkanki tłuszczowej trzewnej: 4 (norma: 1 – 12)  3
 • Zawartość tkanki mięśniowej: 43.75 kg  3.05 kg
 • Wiek metaboliczny: 44 lat  4 lata
 • Masa kości: 2.3 kg  0.2 kg
 • Podstawowa przemiana materii: 1408 kcal

 

4 

Jeżeli również cierpisz z powodu nadwagi, skonsultuj się z naszą dietetyczką dr Angeliką Kargulewicz. Być może odpowiednio zbilansowana dieta wystarczy, aby pozbyć się zbędnych kilogramów. 

 

stopka