Balon receptą na yo-yo

Restrykcyjnych diet obiecujących szybką utratę zbędnych kilogramów są setki. Co rusz pojawiają się nowe sposoby zwalczania otyłości, które bazują na rygorystycznej zmianie nawyków żywieniowych. Na rynku pojawiają się kolejne poradniki mniej lub bardziej znanych specjalistów od odchudzania, a popularne magazyny mnożą informacje o spektakularnych efektach stosowania przeróżnych diet. Wiele z nich jest z pewnością skutecznych. Ale na jak długo?
Efekt yo-yo to postrach wszystkich odchudzających się. Nazwą zapożyczoną od zabawki– szpulki, której ciężarek opuszczany na sznurku „wraca” do pozycji wyjściowej, określa się niezamierzony powrót do stanu sprzed odchudzania. Osobom ze skłonnościami do tycia często zrzucenie wagi ciała przychodzi stosunkowo łatwo, ale utrzymanie jej na stałym poziomie staje się wręcz niemożliwe. W efekcie walczą oni nie tyle z otyłością, co z przykrymi skutkami nieustannych wahań wagowych.

Relatywnie młodą, ale niezwykle skuteczną, metodą walki z otyłością, stosowaną gdy inne sposoby zawodzą, jest balon żołądkowy. Ta zapoczątkowana przez duńskich specjalistów, spopularyzowana w latach 90. w USA, a obecnie stosowana niemal na całym świecie bezoperacyjna metoda leczenia jest przeznaczona dla osób, które nieustannie zmagają się z efektem yo-yo.

Silikonowy balon jest podczas 30 minutowego zabiegu endoskopowego umieszczany w żołądku, a następnie wypełniany sterylnym roztworem soli. Jego obecność w żołądku powoduje zmniejszenie odczuwanego uczucia głodu, dzięki czemu następuje zaspokojenie apetytu po zjedzeniu mniejszych porcji posiłków.

Dzięki balonowi wdrożenie nowych nawyków żywieniowych przychodzi z łatwością, a po zakończeniu leczenia ryzyko powrotu do starych przyzwyczajeń znacznie się zmniejsza. Przeciętnie półroczne leczenie balonem gastrycznym powoduje spadek masy o 15-20 kg! Taki wynik to doskonała motywacja, by nie wracać do poprzedniej wagi. Stosowaniu balonu żołądkowego przez cały okres towarzyszy odpowiednio dobrana, spersonalizowana dieta oraz stała opieka specjalistyczna. Wizyty kontrolne i konsultacje z dietetykiem mają na celu wypracowanie jak optymalnych rezultatów w postaci zupełnie nowych i trwałych nawyków żywieniowych. Takich, które pozwalają na zawsze zapomnieć o koszmarze efektu yo-yo. Balon żołądkowy stosuje się u osób otyłych ze wskaźnikiem BMI co najmniej 27 oraz u tych, u których inne nieoperacyjne metody walki z kilogramami zawiodły. Średnio po okresie dwóch tygodni po wprowadzeniu balonu organizm się przyzwyczaja i następuje powrót do normalnej aktywności.

Dr Waligóra z Mandala Beauty Clinic doskonale wie, że nadmiar masy ciała prowadzi do znacznego spadku jakości życia. Dlatego poleca balon żołądkowy tym, którzy stracili wiarę w długofalowy efekt odchudzania za sprawą różnorodnych diet, bezustannie przegrywając z efektem yo-yo. W Mandala Beauty Clinic stosuje się balon gastryczny rekomendowanej marki MedSil. Do końca tego roku na zabieg i wszelkie konsultacje „przed” i „po” obowiązuje atrakcyjna promocja. Swoją opieką otoczy pacjentów nasza dietetyk dr Angelika Kargulewicz.